Patlayıcının askerle ilgisi yokmuş!

Mahkeme, Ağrı’da İç Güvenlik Komutanlığı’ndaki poligonda patlayıcıya basarak yaşamını yitiren 8 yaşındaki İsmail Işık’ın ailesinin, tazminat talebini reddetti.


Mahkeme, Ağrı’da İç Güvenlik Komutanlığı’ndaki poligonda patlayıcıya basarak yaşamını yitiren 8 yaşındaki İsmail Işık’ın ailesinin, tazminat talebini reddetti.
İki takipsizlik
Patnos ilçesinde 18 Nisan 2005 tarihinde, İç Güvenlik Komutanlığı’nın 15 metre yakınında bulunan ve atış poligonu olarak kullanılan Bayraktepe ve Şahintepe arasındaki dere yatağında patlamamış bombaya ayağını vuran çocuklardan İsmail Işık (8) yaşamını yitirirken, Adem (5) ve Emrah Akbay (6) isimli çocuklar ise ağır yaralandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı 12’nci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Askeri Savcılığı, “olayın her türlü tertip ve tedbirin alınmasına rağmen herhangi bir askeri personelin kusuru olmaksızın meydana geldiği” gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Işık’ın babası Şakir Işık’ın, Sarıkamış 9. Moturlu Piyade Tugay Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne yaptığı başvuru da takipsizlikle sonuçlandı.
AİHM yolu göründü
Işık ailesi son olarak, Milli Savunma Bakanlığı aleyhinde Erzurum 2. İdare Mahkemesi’ne 50 bin YTL maddi, 10 bin YTL manevi tazminat talebinde bulundu. Mahkeme, “bombanın idareye ait olduğuna dair somut bilgi ve belge bulunmadığı, idarenin hizmet kusurundan söz edilemeyeceği” gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Ailenin avukatı Dinçel Aslan, ülke sınırları içinde meydana gelen herhangi bir patlamadan İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu belirten Aslan, “Türkiye’de ilk defa böyle bir karar alınıyor. Karar tam bir hukuk skandalıdır. Devlet, vatandaşının can ve mal güvenliğinden direkt olarak sorumludur. Temyiz başvurusunda bulunduk. İç hukuk yolları tükendiği takdirde AİHM’e gideceğiz.” dedi. (Ağrı/DİHA)
Oktay Candemir
www.evrensel.net