Tekstil işçileri seçime taraf

Maltepe tekstil işçileri toplantı yaparak seçimlerde işçilerin birlikte hareket etmesi için çalışma yürüteceklerini belirtiler. Türkiye’de yaşanan son siyasal ve ekonomik durumu değerlendiren işçiler, bugüne kadarki hükümetlerden ...


Maltepe tekstil işçileri toplantı yaparak seçimlerde işçilerin birlikte hareket etmesi için çalışma yürüteceklerini belirtiler. Türkiye’de yaşanan son siyasal ve ekonomik durumu değerlendiren işçiler, bugüne kadarki hükümetlerden memnun olmadıklarını, çıkartılan bütün yasaların işçileri daha da fakirleştirdiğini belirttiler.
Tekstilde çalışan işçilerin çoğunlukla, AKP, CHP, MHP ve Genç Parti’ye oy verdiğini, bu partilerin ekonomi politikasının aynı olduğunu söyleyen işçiler, kendi gelecekleri için seçimde taraf olacaklarını Maltepe’deki bütün işçilere ulaşacaklarını ve atölye atölye çalışma yürüteceklerini belirtiler. İşçiler arasında dayanışmanın, paylaşımın ve işçilerin birbirini daha iyi tanıması için, sosyal faaliyetler yürüteceklerini belirten işçiler, aynı zamanda işçilerin taleplerini anlatan bir bildirge yayınlayacaklarını ve imza kampanyası başlatacaklarını söylediler.
İşçiler birleşmeli
Toplantıya katılan işçilerden Servet, birleşmekten başka şanslarının olmadığını, bunun için elinden gelen her şeyi yapacağını, düzen partilerinden kurtulmak için başka şanslarının olmadığını belirti. İki aydır çalıştığı yerden parasını alamayan Yusuf, tekstilde sosyal haklarının olmadığını, işçilerin haklarını araması gerektiğini, işçilerin birleşirse haklarını alacaklarını söyledi. İşçilerin aynı masada yemek bile yiyemediklerini belirten İsmet, ekonominin kötü olduğunu ve sermaye partilerinden beklentisinin olmadığını ve alınan kararlara uyacağını belirtti. Yılardır mücadele ettiğini söyleyen İbrahim Kaya, bağımsız adayları destekleyeceğini ve bunun için çalışacağını belirti.
İşçilerin yaptığı söyleşiye Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu da katıldı. Topçu, sermaye partilerinin, her dönem iktidarda olduğunu ve işçilerin haklarını gasp ettiklerini söyledi. Bir tarafta işçilerin bir tarafta sermayenin olduğunu, ancak işçiler birleşerek demokrasi ve özgürlüğünü isterse sermayeyi yeneceğini belirten Topçu genç işçilerin seçimlerde, hayata müdahale etmeleri ve daha çok politika üretmesi gerektiğini belirtti. Topçu, ısrar ve inatla işçilerin birleşmesi ve birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Meclis’te işçi olsun
Beş yıldır, tekstilde çalıştığını söyleyen, Eşref İlbay, iktidara gelen partilerin sermayeye hizmet ettiğini onun için de Meclis’e muhakkak işçi temsilcilerinin girmesi gerektiğini belirtti. Kürt sorununun çözülebilecek bir sorun olduğunu belirten İlbay, sorunun silahla, savaşla çözmeye çalışıldığını belirti. Tekstilde oluşturulan komitenin içinde yer alacağını söyleyen İlbay, ücretlerin ödenmesi, sigorta ve mesailerin karşılanması için işçileri birleştirmeye çalışacaklarını belirti.
20 yıldır tekstilde çalışan Hasan Kaygusuz, her zaman bir maaşının içerde olduğunu belirtiyor. Sigortasının olmadığını söyleyen Kaygusuz, aç kalmamak için bu koşullarda çalıştıklarını belirti. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net