Sabah sendikaya savaş açtı

Sendikaya savaş açan Sabah yönetimi, yöneticileri de gözden çıkarmaya başladı. Çalışanlara da sendikadan istifa etmeleri için “sigorta sözü” veriliyor.Sabah gazetesinin bel kemiği olan Merkez Haber Ajansı’ndaki sendikalaşmanın...


Sendikaya savaş açan Sabah yönetimi, yöneticileri de gözden çıkarmaya başladı. Çalışanlara da sendikadan istifa etmeleri için “sigorta sözü” veriliyor.
Sabah gazetesinin bel kemiği olan Merkez Haber Ajansı’ndaki sendikalaşmanın önüne geçmeye çalışan TMSF yönetimi medya tarihine geçecek olayı gerçekleştirdi. Merkez Haber Ajansı Genel Müdürü Ramazan Kurnaz’dan, sendikalı adamlarını çıkarmasını isteyen ve istifaya zorlamasını isteyen TMSF yönetimi bunu başaramadı ve red cevabı aldı. Ramazan Kurnaz’ın ‘böyle bir şey asla olmayacak’ demesinin ardından TMSF yönetimi düğmeye basarak Merkez Haber Ajansı Genel Müdürü Ramazan Kurnaz’ın görevine son verdiğini bildirdi.
Gerçek Gündem sitesinin haberine göre, Sabah yönetimi, sendikadan ayrılmasını istediği çalışanlara yeni bir öneri getirdi. Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan’ın, gazetede görev yapan ancak 212 sayılı yasaya tabi olmayan çalışanlara, “Sendikadan istifa edin, 212’nizi yaptırayım” dediği belirtildi. Babahan, bu öneriyi getirdikten sonra, yazı işleri kadrosunda olan ancak sigortası 212 sayılı yasadan ödenmeyen dört kişiye de “Sigortanız yapılacak” sözü verdi.
Babahan’ın bu “söz”ü üzerine, bir süre önce sendikaya üye olan 13 kişi istifa kararı aldı. İstifa edecek 13 kişinin arasında, gazetede 2 yıl ile 5 yıl arasında çalışanların olduğu öğrenildi.
TMSF’ye geçtikten sonra Sabah, Atv ve diğer Merkez grubu şirketlerinde sendikalaşma faaliyeti hızlanmıştı. Sendika Atv’de çoğunluğu elde etmiş, Sabah’ta oldukça yaklaşmıştı. Geçen ay Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şube Başkanı Cengiz Erdinç’in de aralarında bulunduğu üç kişinin işine, sendikal çalışmaları nedeniyle son verilmişti. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net