ABD’de seçim diplomasisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika Danışmanı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Türkiye’de yapılacak genel seçimler öncesi, AKP Ankara Milletvekili Reha Denemeç ve AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika Danışmanı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Türkiye’de yapılacak genel seçimler öncesi, AKP Ankara Milletvekili Reha Denemeç ve AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Washington’da temaslarda bulundu. AKP heyeti, “AKP’nin önümüzdeki dönemde de Türkiye’yi yönetmeye aday tek parti olduğu” mesajını vererek ABD’nin AKP’ye desteğini tazelemeye çalıştılar.
Reha Denemeç ve Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Washington temaslarının ardından basın toplantısı düzenleyen Bağış, “Ne ordunun talimat alacağı başka bir hükümet, ne de bu ülkeyi savunacak başka bir ordu var. Hepimiz tek yumruk olmak durumundayız” dedi. Bağış, ordu ve hükümetin aynı hedeflere ulaşmak için birlikte çalıştığını belirterek “Benim bir yarbayım şehit düşünce içim parçalanıyor” diye konuştu.
Seçimlere giden yolda, AKP’nin kapatılması yönündeki söylentilere ilişkin bir soru üzerine Bağış, Avrupa Birliği süreci çerçevesinde yasalarda değişiklik yapıldığını ve parti kapatmaların artık çok kolay olmadığını belirtti.
Bazı gazetecilerin, Washington’da basına kapalı bir toplantıda bazı kişilerin, çeşitli senaryolar üzerinde fikir yürüterek “Irak’ın kuzeyindeki PKK elebaşılarının yakalanıp Türkiye’ye teslim edilmesinin, seçimde AK Parti’nin işine yarayacağını” söylediğini aktarması üzerine Bağış, “Bu iddiaları dile getirenlerin, o toprakların ekmeğini yemiş olduğunu düşününce iğrenç buluyorum. Şiddetle kınıyorum” dedi. Bağış, bu tür iddiaları dile getirenler için “hain” nitelemesini kullandı.
Washington’da bazen “Türkiye uzmanı” olduğunu iddia eden bazı düşünce kuruluşu yetkililerinin, AKP’nin “gizli gündemi bulunduğu veya İslamcı olduğu” gibi iddiaları ortaya attığını belirten Bağış, “Bizi İslamcı olarak sınıflandıranları reddediyoruz. Biz siyasi yelpazenin tam ortasındayız. Sağdan da soldan da AK Parti’ye oy geliyor” dedi.
Edelman ile görüşme
Temasları çerçevesinde ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman ile de uzun süren bir görüşme yaptıklarını belirten Bağış, konuştukları konuları PKK, Irak’ın kuzeyindeki gelişmeler, İran, AB, Afganistan ve ABD Kongresi’ndeki Ermeni tasarıları olarak sıraladı.
Edelman’ın, “PKK konusunda Türkiye’nin hassasiyetini anladıklarını, PKK’yı terörist bir örgüt olarak gördüklerini ve örgütün ona göre muamele görmesi gerektiğine inandıklarını, bunun için de imkanlarını zorladıklarını” söylediğini aktaran Bağış, Ermeni meselesini de kapsamlı olarak ele aldıklarını kaydetti.
PKK ve Kuzey Irak konuşuldu
Türk askerinin Irak sınırındaki hareketliliğine ilişkin bir soru üzerine Bağış, Türkiye’nin öncelikle kendi sınırları içinde önlemler aldığını belirtti, ancak bunun sınırdan sızmalara seyirci kalınacağı anlamına gelmediğini ifade etti. Bağış, görüştükleri Amerikalı yetkililere, “Meksika sınırından sızan teröristler, San Diego’ya mayın döşeyip yarbaylarınızı öldürse ne yapardınız” benzeri sorular sorduklarını anlattı.
ABD Başkanı George Bush’un, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin bir soru üzerine Bağış, “Ben bu konuşmayı, PKK terörüne son vermek için ABD’nin atmakta olduğu adımlar çerçevesinde değerlendiriyorum” dedi.
Washington’a, düşünce kuruluşu Brookings Institute’un daveti üzerine ve AKP bütçesinden yararlanarak geldiklerini anlatan Bağış, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile bir yemek yediklerini anlattı. Albright’ın Türkiye’deki demokratik gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Bağış, eski bakanın temmuzda Türkiye’yi ziyaret etme planlarından bahsettiğini de söyledi.
Musevi kuruluşlarıyla da görüştüler
Bağış ayrıca, ABD Kongresi’nde birçok milletvekiliyle temaslarının yanı sıra Musevi kuruluşları temsilcileriyle de bir araya geldiklerini anlattı. AKP’li vekiller, Washington’daki düşünce kuruluşları Ulusal Demokratik Enstitüsü (NDI) ve Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi (CSIS) tarafından ortak düzenlenen bir toplantıda da konuştu.
Türkiye’nin daha demokratik hale gelmesinde AKP’nin önemli rolü olduğunu savunan Bağış, cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e, eşinin kişisel tercihi olan başörtüsü nedeniyle eleştiri yöneltilmesine de karşı çıktı ve seçimlerde halkın bütün bunlara cevap vereceğini savundu.
Reha Denemeç de AKP’nin Türkiye’de neden popüler olduğu sorusuna, grafikler ve ekonomik verilerle yanıt verdi. Denemeç, ailelere yapılan kömür yardımı, internet bağlantısı ve cep telefonu sayısının artması, uçak yolculuğundaki artış, şirketlerin sayısı, traktör satışları, otomotiv ve inşaat sektöründeki ilerlemeye, kişi başına düşen gelirdeki artışa işaret etti. Denemeç, bu verilerin, halkın AKP’yi desteklemesinin somut göstergeleri olduğunu söyledi.
AKP’nin, 2001 Ağustos ayından beri her ay kamuoyu yoklaması yaptırdığını belirten Denemeç, cumhurbaşkanı seçiminin ardından yapılan yoklamada, AKP oylarının yüzde 46 olduğuna işaret etti. Denemeç, geçen ay yapılan son yoklamada ise bu oranın yüzde 40 civarında seyrettiğini söyledi. Oturumu yöneten düşünce kuruluşu NDI’nın uzmanı Nelson Ledsky, AKP’nin Türk demokrasisi ve Türk halkının yaşam standartlarının iyileştirilmesi için yaptıklarını övdü ve “Umarım seçimden yüzde 51 oy alırsınız” temennisiyle oturumu kapattı.
ABD’de Türkiye senaryoları

Amerika’da geçtiğimiz çarşamba günü gerçekleştirilen bir toplantıda, Anayasa Mahkemesi’nin emekliye ayrılan başkanı Tülay Tuğcu’ya yönelik suikastın, PKK’nın Beyoğlu’nda 50 kişiyi öldürmesi ve ardından da Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesinin değerlendirildiği bir “dehşet senaryosu” konuşulduğu iddia edildi.
Muhafazakar Hudson Enstitüsü’nde gerçekleştirilen ve Türkiye’den askeri yetkililerin katıldığı öne sürülen bu toplantıya, sivil yetkililerin ise alınmadığı kaydedildi.
İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türkçe servisinde yer alan haberine göre toplantıya, Türkiye’den ve Washington’dan Türk askeri yetkilileri de katıldı. Katılanlar arasında Türk Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi’nin Başkanı ve bazı yetkilileri ve Türkiye’nin Washington’daki Savunma Ataşesi Tuğgeneral Bertan Logarlaroğlu’nun da bulunduğu öne sürüldü. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net