Fotoğraf: Evrensel

Kâbil’de NATO konvoyuna saldırı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de, NATO konvoyuna bombalı araçla düzenlenen saldırıda 4 kişi öldü. Olayın ardından etrafa rasgele ateş açan bir Amerikan askeri de, bir Afgan’ın ölümüne sebep oldu


Afganistan’ın başkenti Kabil’de, NATO konvoyuna bombalı araçla düzenlenen saldırıda 4 kişi öldü. Olayın ardından etrafa rasgele ateş açan bir Amerikan askeri de, bir Afgan’ın ölümüne sebep oldu.
Afgan yetkilileri, başkentin batı kesiminde düzenlenen saldırıda ölenlerin siviller olduğunu, saldırıda biri yabancı 4 kişinin de yaralandığını belirtti. Saldırıda, bir NATO aracıyla sivillere ait 7 araç da hasar gördü.
Bir Amerikan askerinin olay sırasında rasgele ateş açması sonucu da bir Afgan hayatını kaybetti. Bir polis yetkilisi, askerin “kazara” ateş açtığını söyleyerek, açılan ateşte bir sivilin de yaralandığını belirtti.
Polis olayla ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, Amerikan askeri sözcüsü olayla ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.
Bu arada saldırının sorumluluğunu Taliban üstlendi.
Afganistan başkenti Kâbil’deki NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) komutası, bu ülkede binden fazla asker bulunduran Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülüyor. Ülkenin güneyinde ise, işgalci Amerikan ordusu ile Taliban hareketini destekleyen direnişçiler arasındaki çatışmalar devam ediyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net