Fotoğraf: AA

Anadil sorunu çözülmeli

Türkiye’de gelir dağılımı bakımından sondan 15’inci sırada yer alan Adıyaman’da eğitimin hali pek iç açıcı değil.


Türkiye’de gelir dağılımı bakımından sondan 15’inci sırada yer alan Adıyaman’da eğitimin hali pek iç açıcı değil.
Adıyaman’da eğitime ayrılan payın Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu belirten Eğitim Sen Şube Başkanı İzzet Karadağ, gelir dağılımındaki adaletsizlikle birlikte ortaya çıkan sonucun ÖSS ve OKS’ye doğrudan yansıdığını söyledi.
OKS ve ÖSS’deki başarısızlıkların temel nedenini eğitimdeki fırsat eşitsizliği olarak açıklayan Karadağ, şunları söyledi: “İlimizdeki öğretmen ihtiyacı, asker öğretmen, stajyer öğretmen, vekil öğretmen ve sözleşmeli öğretmen statüsü ile kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu da ilimizdeki başarısızlığın nedenlerinden biridir. Adıyaman’da nüfusun yüzde 80’i Kürt kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır. Bu nedenle anadilde eğitim, eğitimin temel sorunlarından biridir. Bölgenin tüm illerinde olduğu gibi ilimizde de Türk dili, nüfusun büyük bir bölümü tarafından çok sınırlı kelimelerle konuşulmaktadır. Bunlarda günlük ihtiyacımız olan kelimelerden oluşmaktadır. Bu kelimeler 150-300 arasında değişmektedir. Oysa bir öğrencinin başarılı bir eğitim gerçekleştirmesi için eğitim dili olarak kullandığı dilde en az 1500-2000 kelime bilmesi gerekir.”
Aileler de mağdur
ÖSS’ye hazırlanan öğrencilerden Mahmut Bozkurt, özel okul, dershane ve bölgeler arası eşitsizlik nedeniyle kendilerinin baştan elendiğini söyledi.
Erkan Toprak adlı öğrenci ise eğitim ticarileştirilmesinden yakındı. Günümüzde özel dershanelerin bütçesinin MEB’in bütçesini geçtiğini öne süren Toprak, “Ailemizin kıt kanat kazandığı paraları üniversiteye yerleşmek için dershanelere veriyoruz. Yani ailelerimiz de sistemin mağduru oluyorlar” dedi.
Toprak, ÖSS’nin kaldırılması için birleşik bir mücadele yürütülmesi çağrısında bulundu. (Adıyaman/EVRENSEL)
www.evrensel.net