Munzur festivali hazırlıkları başladı

Bu yıl 7'incisi düzenlenecek Munzur Kültür ve Doğa Festivali için hazırlıklar başladı. Dil ve kültür ağırlıklı düzenlenecek festivalde barış talepleri ile Munzur Nehri üzerinde yapılması düşünülen baraj karşıtı etkinlikler yer alacak. Munzur Kültür ve Doğa Festivali için çalışmalar start aldı.


Bu yıl 7'incisi düzenlenecek Munzur Kültür ve Doğa Festivali için hazırlıklar başladı. Dil ve kültür ağırlıklı düzenlenecek festivalde barış talepleri ile Munzur Nehri üzerinde yapılması düşünülen baraj karşıtı etkinlikler yer alacak. Munzur Kültür ve Doğa Festivali için çalışmalar start aldı. Festival hazırlıkları kapsamında Tunceli Belediyesi Meclis salonunda Belediye Başkanı Songül Erol Abdil ile ilçe belediye başkanları, çeşitli sivil toplum ve demokratik kitle örgütü temsilcileri ve siyasi partilerin katılımıyla bir toplantı düzenlendi.
Festival programının ve içeriğinin tartışıldığı toplantıda, festivalin 'Dil ve kültür' ağırlıklı etkinliklerle gerçekleştirilmesi görüşü ön plana çıktı. Yine Munzur Nehri üzerinde kurulması düşünülen barajlar ve bölgedeki operasyonlara karşı barış talepleri de festivale damgasını vuracak konular arasında yer alıyor.
Bir gün kadınlara ayrılacak
9 Ağustos'ta başlayacak olan festivalde bir günün tamamen kadınlara ayrılması öngörülüyor. Buna göre o gün içerisinde düzenlenecek etkinliklerde sadece kadın sanatçı, panelist ve şairler yer alacak. Kent merkezi ve ilçelerde yapılacak değişik etkinliklerle kutlanacak olan festival için ünlü Kürt yönetmen Bahman Ghobadi, Altın Koza Film Festivali'nde en iyi uzun metrajlı film ödülünü alan 'Beynelminel' filminin yönetmenleri Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez, Kürt Sanatçı Mikail Aslan, Tara Jaff gibi çok sayıda ünlü sanatçı oyuncu ve yönetmenin adı geçiyor. Çeşitli çevrelerden çok sayıda akademisyenin de katılacağı festival etkinlikleri kapsamında çeşitli film, tiyatro ve dans gösterileri olacak. Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Dans Topluluğu'nun da katılacağı festivalde, kadın dengbêjler de yer alacak.
Festival boyunca konserler daha çok Munzur Nehri üzerinde kurulacak sahnelerde yapılacak. Yine çocuklara ve gençlere dönük çeşitli çalışmaların yanı sıra sergiler de festivalde yerini bulacak. Çeşitli belgesellerin de gösterime gireceği festival 13 Ağustos'ta çok sayıda ünlünün katılacağı dev bir konserle son bulacak.
www.evrensel.net