Sadr’dan Askeriye saldırısını protesto çağrısı

Irak’ta Şiiler için kutsal olan El Askeriye Türbesi’ne yapılan provokatif saldırının ardından Şii lider Mukteda Sadr, ülkedeki bütün Şiileri, 5 Temmuz’da Sünni çoğunluklu Samarra’daki Askeriye Türbesi’nde protestoya çağırdı.


Irak’ta Şiiler için kutsal olan El Askeriye Türbesi’ne yapılan provokatif saldırının ardından Şii lider Mukteda Sadr, ülkedeki bütün Şiileri, 5 Temmuz’da Sünni çoğunluklu Samarra’daki Askeriye Türbesi’nde protestoya çağırdı.
“Iraklı Sünnilerin sizi orada bekliyor olacağını, yollarınıza gül dökeceğini, evlerini ve kalplerini size açacağını umuyorum” diyen Sadr, açıklamasında ikinci Askeri provokasyonuna yeterli tepkiyi vermeyen Şii politikacılar ile din adamlarını da eleştirdi. “Bedriciler, Sadrcılar ve Fadilacılar neredesiniz” diye soran Sadr, “Samarra saldırısına karşı neden tepkinizi göstermiyorsunuz. Şer üçgeni (ABD, İsrail, İngiltere) ve işbirlikçileri ne yaparsa yapsın, ne Şiiler içerisinden birileri ne de din adamları onları vazgeçiremiyor” dedi. “Hepinizi 5 Temmuz’da Samarra’ya bekliyorum” diyen Sadr, “Buraları korumak sizin göreviniz. Benim görevim de türbeyi korumak için sizleri davet etmek” dedi.
Sünni camiler hedefte
El Askeriye camiine çarşamba günü düzenlenen saldırının ardından, Basra kentinde Sünnilere ait El Aşra El Mubaşra camisine saldırı düzenlendi. Görgü tanıklarının ifadesine göre bomba yüklü bir kamyonet, cami içine sokularak patlatıldı ve yapı yerle bir oldu. Bu, Sünni camilere düzenlenen 5. saldırı oldu.
Bu arada Irak hükümetinin ise Askeriye Türbesi’nin onarımı için UNESCO ile anlaşma imzaladığı belirtildi. Türbeye düzenlenen ikinci saldırının ardından iki minaresi daha yıkılmıştı. Bağdat’taki sokağa çıkma yasağı ise dün sabah saatlerinden itibaren son buldu. (DIŞ HABERLER)
Bağdat kontrol dışı

Irak’taki Amerikan ordusunun, aylardır devam eden “güvenlik” operasyonlarına ve ek işgal birliklerine rağmen Bağdat’ın sadece yüzde 40’ını kontrol edebildiği öğrenildi. Irak’taki üst düzey Amerikalı bir komutan, başkentin yüzde 60’ının ise “kontrollerinin dışında olduğunu” itiraf etti.
Amerikalı komutan Tuğgeneral Raymond Odierno, “Bağdat’ı Şii militanlardan, Sünni direnişçilerden ve El Kaide üyelerinden geri almanın uzun bir süre alacağını” da ifade ederek “Kentin sadece yüzde 40’ı tamamen güvenli sayılabilir” dedi.
Diğer yandan Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise Amerikan güçlerinin, bazı Sünni aşiretlere silah temin etmesini eleştirdi. Maliki’nin açıklamasıyla ABD’nin, El Kaide’ye karşı Sünnilere silah ve mali yardım yaptığı iddiaları da resmilik kazanmış oldu.
ABD’nin bu yöndeki girişimlerinin, “yeni bir milis kuvveti oluşturma riski yarattığını ve böyle kararların hükümetini olumsuz etkileyeceğini” belirten Maliki, “Newsweek” dergisindeki yazılı açıklamasında, “Aşiretleri silahlandırmak yeni bir milis gücü yaratır” diye yazdı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net