ABAKÜS

 • TTnet’in yoğun reklamlar eşliğinde açıkladığı kampanyası “Yaz Fırtınası” ile 29 YTL olan 1024/256 Kbps 4 GB kotalı bağlantının aylık ücreti 31 Aralık 2007’ye kadar yeni kullanıcılar için 14.99 YTL’ye düştü


  TTnet’in yoğun reklamlar eşliğinde açıkladığı kampanyası “Yaz Fırtınası” ile 29 YTL olan 1024/256 Kbps 4 GB kotalı bağlantının aylık ücreti 31 Aralık 2007’ye kadar yeni kullanıcılar için 14.99 YTL’ye düştü. Diğer tüm bağlantı paketlerinde de benzer oranlarda indirimler var. Ancak bu kampanyadan yararlanabilmek için yeni ADSL abonesi olmak ya da ADSL aboneliğini 1 Haziran 2007’den sonra iptal ettirmemiş olmak ve 24 aylık aboneliği kabul etmek gerekiyor. Bunun dışında 14.99 YTL’lik fiyat 1 Ocak 2008’e kadar geçerli. 1 Ocak 2008’den sonra yapılacak tüm fiyat değişikliklerini de peşinen kabul etmek gerekiyor.
  Bu indirimin Türkiye’de Internet’in yaygınlaşmasına katkısı olacağı açık ancak dağın bir de öte yüzü var. TTnet’in babasının hayrına zararına satış yapmayacağı ortada olduğuna göre bu yeni tarifeden de zarar etmeyeceğini söyleyebiliriz. Bir diğer deyişle TTnet Türkiye’de en çok tercih edilen bağlantı paketi olan 1024/256 Kbps 4 GB kotalı pakete 29 YTL veren eski kullanıcılara -ki mevcut Internet kullanıcılarının en büyük bölümünü bunlar oluşturuyor- “Biz sizden 15 YTL fazladan kâr ediyoruz” diyor. TTnet’in 2007’nin ilk çeyreğine dair yaptığı açıklamaya göre ADSL kullanıcısı sayısı yüzde 77 artarak 3 milyon 260 bine ulaştı. Bu kullanıcıların yüzde 50’sinin (gerçek rakam daha yüksek) 1024/256 Kbps kotalı paket kullandığını varsayalım. Bu durumda 1 milyon 630 bin Internet kullanıcısından elde edilen aylık “ekstra kâr” 24 milyon 450 bin YTL eder. Buna bir de diğer bağlantı paketlerini kullananlardan edilen kâr eklenirse...
  Bu kampanya 3 milyon 260 bin Internet kullanıcısı ile dalga geçme kampanyasıdır. Internet kullanıcıları kendisi ile dalga geçenlere sessiz kalmamalıdır. Günümüzde en önemli iletişim araçlarından biri olan ve giderek bir lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç haline gelen Internet üzerinden yapılan bu vurgun durdurulmalı, Internet kullanımının gerçek maliyeti halka açıklanmalı ve mümkün olan en uygun fiyata halkın Internet erişimi sağlanmalıdır.
  Öte yandan ana amacı kâr etmek olan TTnet gibi bir şirketin bunları herhangi bir zorlama olmadan yapmayacağı ortadadır. Halkın Internet’i ücretsiz kullanabileceği Internet evleri bu anlamda olumlu bir gelişmedir ancak yeterli değildir. Internet Servis Sağlayıcılığı bir an önce “kâr kapısı” olmaktan çıkartılmalı ve kamusal bir hizmet haline getirilmelidir.
  ...
  Hackerlar YSK’nın sitesini hackledi

  Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, Yüksek Seçim Kurulu’nun Internet sitesindeki bir güvenlik açığından faydalanarak seçmenlerin bilgilerine ulaşabildiklerini açıkladılar. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıf öğrencileri, YSK’nın Internet sayfasındaki resimlerin yazı şeklinde okutulabildiği küçük bir program tasarladıklarını bildirdiler. Öğrenciler adına yazılı bir açıklama yapan Osman Gürsoy, geçen hafta bazı basın kuruluşlarına konuyla ilgili bilgi verdiklerini, fakat konunun medyada yer almadığını, fakat olayın duyulması üzerine Yüksek Seçim Kurulu’un sitede bazı değişiklikler yaptığını belirtti. Sitedeki güvenlik açığından yararlanarak seçmenlerin bilgilerine ulkaştıklarını açıklayan öğrenciler, YSK’nın sitede yaptığı değişikliklerin de faydalı olmadığını ifade ettiler. Öğrenciler adına açıklama yapan Gürsoy, konuyla ilgili, yapılan değişikliklerin küçük ve yetersiz olduğunu belirterek, “Zira bu güvenlik resmini okuyabilen programımızda yaptığımız küçük bir değişikle de aynı sonuca ulaşabildiğimiz görmekteyiz” açıklamasında bulundu.
  ...
  Güneş enerjili GSM

  Çin hükümetinin başkent Pekin’in kuzeybatısında milyonlarca dolarlık yatırımla kurduğu Congguantsun adlı ‘silikon vadisi’nde geliştirdiği yerli malı güneş enerjisiyle çalışan cep telefonu ay sonunda ülkede satışa sunulacak. Çin’de satışa sunulan dünyaca ünlü birçok cep telefonu markası arasından sıyrılıp ülke pazarında kendisine yer bulan ‘Şangvutung’ adlı marka ile bu ayın sonunda Çin pazarına çıkacak olan cep telefonu 3 bin 980 yuandan (yaklaşık 700 YTL) satışa çıkacak. Şangvutung Pazarlama Müdürü Dıng Ling, bu çevre dostu cep telefonunun şimdilik sadece Çin pazarında satışa çıkacağını, yurtdışında satışının yapılabilmesi için de görüşmelerin sürdürüldüğünü söyledi. Cep telefonunun üzerinde farklı açılarda duran 5 bin adet mikro lens bulunuyor. Böylece telefonun konumu ne olursa olsun, üzerine güneş ışığı düştüğü sürece şarj olabiliyor. Öğle saatlerinde güneş ışığıyla bir saat şarj edilen telefon, 42 ile 50 saat arasında konuşma yapma imkanı tanıyor.
  ...
  En hızlı DDR3

  2000Mhz’lik yeni model de yolda. 1600MHz’lik bu muhteşem ürünün dışında yakın bir zamanda 2000MHz’lik Corsair DOMINATOR’ın da tanıtımı yapılacak. DOMINATOR, Corsair’in yüksek perfromanslı hafıza modülleri serisinin en son halkası olacak. 1GB ve 2GB’lık modüller halinde piyasaya sürülecek olan DOMINATOR modellerinin hepsi yeni Intel P35 ve X38 Express platformlarını desktekleyecek şekilde geliştirildi.
  ...
  e-Kayıt’tan vazgeçildi

  Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl 5 ilde başlattığı, ilköğretim okullarına Internet üzerinden kayıt uygulamasından bu yıl vazgeçti. Sistemin adı hâlâ e-kayıt ama bu işlem artık Internet’ten yapılamıyor.
  Mevcut e-Kayıt sisteminde artık sadece bilgi veriliyor. Veliler oturdukları adrese göre çocuklarını hangi okula yazdırabileceğini Internet’ten öğrenebiliyor ama kayıt işlemi için mutlaka okula gidilmesi gerekiyor. Velilerin okula verdikleri bilgiler Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileriyle karşılaştırıldıktan sonra kayıt okul görevlileri tarafından bilgisayarda yapılıyor.
  Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, velilerin geçen yıl Internet’ten girdiği bilgilerin birçoğunda yalan beyanlara rastlandığı için bu yöntemden vazgeçildiğini belirtiyorlar.
  Gökhan Bayram
  www.evrensel.net