‘Kötünün iyisine oy vereceğiz’

Kocaeli Gölcük, işçilerin yoğun olarak ikamet ettikleri bir ilçe. 70 bin işçinin çalıştığı Ford, 2 bin 500 işçinin çalıştığı Askeri Gölcük Tersanesi, Serbest Bölge’deki tersaneler bu ilçede.


Kocaeli Gölcük, işçilerin yoğun olarak ikamet ettikleri bir ilçe. 70 bin işçinin çalıştığı Ford, 2 bin 500 işçinin çalıştığı Askeri Gölcük Tersanesi, Serbest Bölge’deki tersaneler bu ilçede.
Gölcük’ün Piyale Paşa Mahallesi’nde bir kahvedeyiz. Bu bölge, Gölcük’ün genel yapısına uygun olarak işçi ağırlıklı. Emekli aileler de oldukça fazla. Türkiye’nin her yanından insanlar bulunmakla birlikte Karadenizliler biraz daha fazla. Kahvede başlıyoruz seçimi ve Türkiye’nin gündemlerini konuşmaya.
Şenol Micaz, laikliğin tehlikede olmadığını, yapılan manevra ile gündemde tutulduğunu söylüyor. Emekli İrfan Koçarlıoğlu, AKP’nin de diğerleri kadar cumhuriyetçi bir parti olduğu görüşünde.
Büyümeyi hissetmem lazım
Gazanfer Şifekar, ittifakların menfaat üzerine kurulduğu görüşünde. “Halkın refahını sağlayacak bütün olanaklar Batı’da. Doğu’da bir şey yok. Orada yaşayan halk ne yapsın? Ya Batı’ya göçecek ya da terör. Sen bunlara çözüm bulduğun zaman sorun da çözülür. Ben Irak’a giriş taraftarıyım. Kürt sorununu çözeceğine inanmıyorum ama dıştan gelen tehdide karşı ‘ben varım’ demek gerekiyor” diyen Şifekar, “Ben AKP’ye oy vermedim. Ama bazı şeyleri göz ardı etmemek lazım. Dış politika sıfır. Ekonomi ise eskiye göre iyi. Enflasyon düştü. Yine de enflasyon rakamlarının doğru olduğunu düşünmüyorum. Ekonomi büyüyor diyorlar; bunu hissetmem lazım, benim cebime giren paranın büyümesi lazım” diye konuşuyor.
Belediye işçisi Mehmet Ahtik, 200 milyar dolar borcun 400 milyar dolara çıktığını belirterek “Bir sürü fabrika özelleşti. Bunların parası nereye gitti? Biz vatandaş olarak bir şey görmedik” diye konuşuyor.
Tay gibi adam
Emekli ve buna rağmen çalışmak zorunda kalan Hasan Mat, milletvekillerinin, ülkeyi 1 düşünüyorlarsa kendilerini 99 düşündüklerini söylüyor. Ekonominin iyiye gitmediğini ifade eden Mat, “Emekliye yapılan zamlar az, mesela kiralar maaştan çok daha fazla yükseliyor. Seneden seneye bu fark artıyor” diyor. Mat, oyunun rengini “Kötünün iyisi. Şimdilik AKP diyorum” diyerek açıklıyor.
AKP’yi savunan emekli Necati Barış ise “İki kelimeyi bir araya getiremeyenler başbakan oluyordu. Şimdi başbakan, 15 yaşında tay gibi adam. 40 senelik siyaset hayatımda CHP’ye oy verdiğim için utanıyorum” diyor.
İnşaat işçisi İbrahim Yeşil, “Başta iyi bir adam yok. Bu hükümet çiftçiyi mağdur etti. Kızgınım ama mecburen Tayyip’e oyumu vereceğim” diyor.
Gölcüklüler, seçimlerde kendi acil taleplerinin karşılanacağını düşünmüyor, taleplerini ifade etmekten kaçınıyorlar. Çünkü taleplerinin gerçekleşmeyeceğini düşünüyorlar. Yine de bazı talepler ortaya çıkıyor: “Emekliyi çalıştırmayacak maaş”, “AKP çiftçiyi çok ezdi, çiftçinin desteklenmesi”, “kayıt-dışının kontrol altına alınıp çalışanın korunması”, “normal bir yaşam” vb... (Kocaeli/EVRENSEL)
Arif Koşar
www.evrensel.net