Kavurucu sıcaklar geliyor

Türkiye’nin güney, iç ve batı bölgelerinde 22 Haziran Cuma gününden itibaren yüksek sıcaklık bekleniyor.Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre


Türkiye’nin güney, iç ve batı bölgelerinde 22 Haziran Cuma gününden itibaren yüksek sıcaklık bekleniyor.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye genelinde hava sıcaklığı güney ve iç kesimler başta olmak üzere haziran ayı normallerinin 2-4 derece üzerinde seyrediyor. Günlük en yüksek sıcaklık değerleri, gölgede Güneydoğu Anadolu’da 38-39, Ege Bölgesi’nde 36-37, Akdeniz Bölgesi’nde 34-36, Marmara Bölgesi’nde 30-34, İç Anadolu’da 31-33, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde ise 28-30 derecelerde gerçekleşiyor. Sıcaklık değerlerinde, Kuzey Afrika üzerinden gelmesi beklenen sıcak hava kütlesinin etkisiyle cuma gününden itibaren 5-6 derece artış bekleniyor.
Açıklamada, etkili olması beklenen sıcak hava kütlesine bağlı olarak görülecek yüksek sıcaklık değerlerinin oluşturacağı olumsuzluklara karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olması gerektiği belirtildi. (Ankara/EVRENSEL)
43 dereceye kadar yükselecek

Sıcak hava kütlesine bağlı olarak tahmin edilen en yüksek sıcaklık değerleri şöyle:
  • Ege Bölgesi (İzmir, Manisa, Denizli, Aydın) 40-43 derece,
  • Marmara Bölgesi (İstanbul, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya) 37-39 derece,
  • Akdeniz Bölgesi (Adana, Isparta, Burdur, Muğla, Antalya) 36-40 derece,
  • İç Anadolu Bölgesi (Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Kırıkkale) 36-37 derece.
    www.evrensel.net