Dengbejler Documenta’da!

Sanat çevreleri tarafından dünyanın en önemli sanat etkinliği kabul edilen Documenta’ya Türkiye’den sanatçı Halil Altındere davet edildi. Yurtdışında, Türkiye’de olduğundan daha fazla tanınan Altındere...


Sanat çevreleri tarafından dünyanın en önemli sanat etkinliği kabul edilen Documenta’ya Türkiye’den sanatçı Halil Altındere davet edildi. Yurtdışında, Türkiye’de olduğundan daha fazla tanınan Altındere, dünyanın bu en önemli sanat etkinliğine “Dengbejler” isimli video çalışmasıyla katılıyor.
1955 yılından bu yana Almanya’da düzenlenen Documanta’nın bu yılki küratörü Roger Brügel ve yardımcısı Ruth Noack. Almanya’nın Kassel kentinde, 100 gün sürecek olan etkinlik için 3 soru belirlendi. Bunlar, “Modernite bizim antikitemiz mi?” “Çıplak hayat nedir?” ve Lenin‘den esinlenerek ortaya atılan “Ne yapılmalı?”
Altındere’nin aslında uygulamak istediği ilk projesi, cezaevinden çıkaracağı mahkumları helikopterle Kassel kentinin üzerinde gezdirmeyi amaçladığı “15 dakika özgürlük” bürokratik engelleri aşamadığından gerçekleşemedi.
Altındere’nin ürettiği ikinci proje, “Dengbejler”e ilişkin. Klasik bir dağ evi içinde, klamlarını dile getirlerken görüntülenen dengbej meclisi, kameranın evin dışına çıkmasıyla başka bir boyuta taşınır. Kamera uzaklaşırken evin sanıldığı gibi doğanın bir köşesinde değil, Diyarbakır’ın merkezindeki büyük ve görkemli bir binanın tepesinde konuşlanmış olduğu ortaya çıkar.
Documenta 12, bu yıl yeni bir programa ev sahipliği yapıyor. Aralarında Türkiye’den art-ist, Siyahi ve Birikim dergisinin yer aldığı, dünyadan 90 dergi, Documenta 12 boyunca açık kalacak bir sergide yer alacak. 16 Haziran tarihinde açılan Documenta sergileri, 23 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net