Tatilde su koyvermeyin

Kapalı mekanlarda geçirilen bir kışın ardından tatillerde genelde rahatlığın da verdiği etkiyle aşırı yemek yeme ve düzensiz beslenme söz konusu olabilir. Açık büfeler veya yol üstü yemek yenen yerlerde genellikle yağ ve tuz ağırlıklı ...


Kapalı mekanlarda geçirilen bir kışın ardından tatillerde genelde rahatlığın da verdiği etkiyle aşırı yemek yeme ve düzensiz beslenme söz konusu olabilir. Açık büfeler veya yol üstü yemek yenen yerlerde genellikle yağ ve tuz ağırlıklı yemeklerle besleniriz. Bu da dönüşte ağır faturalar çıkarır. Çocuklar açısından da tatil sırasında beslenme önemli bir sorun olabilmektedir. İshal, enfeksiyonlar, besin zehirlenmeleri sıkça karşılaşılan sorunlardan bazılarıdır. Tatilde, çocuklarınızla beraber sıkıntı çekmeden en iyi şekilde vakit geçirmenin yollarını Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Aysen Arıcan ile görüştük.

Sağlıklı bir tatil için nelere dikkat etmelisiniz?
Kalacak yer seçimi, çocuklar için özel seçenekler olup olmadığına, temizlik ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına dikkat edin. Tatil yöresindeki hava sıcaklığı önemli. 0-2 yaş bebeğinizle tatile çıkacaksanız, haziran ve eylül aylarını tercih edin. Yaz sıcaklarında besin zehirlenmeleri ve yanık riski daha fazladır.

Tatil sırasında beslenmede dikkat edilmesi gerekenler...
Su içmeyi unutmayın! Genellikle insanlar, tatilde sıvı ihtiyaçlarını meşrubatla gidermeye çalışırlar, oysa artan sıvı kaybını yerine koymanın en kolay yolu su içmektir. Günde 2-3 litre yetişkinler için, 1.5-2 litre de çocuklar için su içilmesini öneriyoruz. Serinlemek için de olsa koladan uzak durmalı, yerine taze meyveler, dondurma, ayran, süt gibi sağlıklı besinler tüketilmelidir.
Sıcaklarla birlikte “dehitratasyon” dediğimiz vücut suyunun kaybı ani şok, şuur kaybı, baygınlık gibi sorunlar yaratabilir. Çocuğunuz için özellikle bu tür riskler daha fazladır. Havuz ve deniz suyunun yoğunluğu bize fark etmeden çok su kaybettirir. Bu nedenle susamayı sakın beklemeyin.

Ne tür şeyler yemek gerekiyor?
Yağlı besinlerden kaçının! Tatil yörelerinde en sık karşılaşılan sorun ishaldir, özellikle sıvı kaybının çok olması, yağlı ve ağır besinlerin fazla tüketilmesi ve besinlerden bulaşan mikroorganizmalar, bunun en önemli nedenleri sayılabilir. Özellikle fast-food tarzı besinler, çocuklar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. İçerdiği aşırı yağ ve karbonhidrat nedeniyle kilo alımına ve dengesiz beslenmeye bağlı problemlere neden olabilir.
Açık büfelere de dikkat. Özellikle çocuklar bu konuda çok hassas, karmakarışık beslenmelerine izin vermeyin; özellikle bulamaç halde mezeler, tatlılar, yemekler ve içeceklerden tüketmesini engelleyin.
Alkol almak istiyorsanız 1-2 kadeh kırmızı şarap alabilirsiniz. Unutmayın, sıcak havalarda alınan aşırı alkol kalp krizi riskini artırır ve tansiyon problemlerine neden olabilir. 2-3 saatte bir ara öğün, sağlıklı beslenmenin en temel kurallarından biridir. Metabolizma açlığı mide açlığına benzemez, gün boyu yüzme, oradan oraya koşuşturma olan tatillerde, siz aç hissetmeseniz bile kan şekeriniz düşer ve küçük bir öğün ihtiyacı duyarsınız. Yemeklerden 2 saat sonra meyve, dondurma, bisküvi, yoğurt gibi besinleri tüketebilirsiniz. (İstanbul/EVRENSEL)
Sevim Kahraman
www.evrensel.net