Ordunun bankası satılıyor

Oyakbank, Hollandalı Ing Bank’a satılacak. Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun bünyesinde faaliyet gösteren Oyakbak’ın tamamının “yabancı” bir finans kurumuna satıldığı bildirildi.


Oyakbank, Hollandalı Ing Bank’a satılacak. Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun bünyesinde faaliyet gösteren Oyakbak’ın tamamının “yabancı” bir finans kurumuna satıldığı bildirildi. Oyak Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Oyak ve Hollanda merkezli ING Grubu’nun Oyakbank’ın satışı konusunda anlaştıkları, bir süredir devam eden görüşmeler sonucunda Oyak ile dünyanın en büyük finansal hizmetler gruplarından ING’nin, Oyakbank’ın ING Bank’a satışı konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.
Açıklamada şöyle denildi: “Yapılan anlaşma uyarınca Oyakbank’ın tamamı, ING Bank’a nakden 2 milyar 673 milyon dolara satılacak. Satış süreci, tarafların BDDK’dan ve diğer ilgili mercilerden gerekli resmi onayları almasından sonra gerçekleştirilecek. Oyakbank’ın adının da satış işlemlerinin tamamlanmasından sonra en geç bir yıl içinde değiştirilmesi kararlaştırıldı. Tarafların üzerinde anlaştıkları fiyat, BDDK mevzuatına göre hazırlanmış 2006 yıl sonu rakamları ile hesaplanan ülkemizdeki banka satışlarında elde edilen en yüksek fiyat/kazanç ve fiyat/defter değeri çarpanlarını ifade etmektedir.”
Bu arada açıklamada, Oyak ve ING gruplarının üst yöneticilerinin (CEO) katılımıyla bugün Çırağan Otel’de bir basın toplantısı düzenleneceği kaydedildi.
Oyakbank süreci
Oyak ve Hollanda merkezli ING Grubu’nun, 2 milyar 673 milyon dolar karşılığında satışında anlaştıkları Oyakbank’ın tarihi, 1984 yılında Bank of Boston’un İstanbul Şubesi’nin kurulmasıyla başladı.
Bank of Boston, 1990’da The First National Bank of Boston adını alarak Oyak, Alarko ve Cerrahoğlu’yla beraber 4 ortaklı bir Türk bankası olarak faaliyetini sürdürdü. 1991’de bankanın adı Türk Boston Bank AŞ olarak değişti ve 1994’te Oyak, diğer bütün hisseleri alarak bankanın tek sahibi oldu. 10 Mayıs 1996’da Türk Boston Bank AŞ’nin ismi değiştirilerek Oyakbank AŞ oldu.
Oyakbank AŞ’nin yüzde 100 sahibi olan Oyak Grubu, 31 Mayıs 1994’te İrlanda’da Oyak European Finance Plc ve 1 Ocak 1996’da Almanya’da Oyak Anker Bank GmbH’ı satın almıştı.
Oyakbank AŞ, 1996 yılına kadar sadece kurumsal bankacılık alanında hizmet vermekteydi. 1996 yılında sadece Ankara, Adana, İzmir ve Bursa’da, ağırlıklı olarak grup firma ve çalışanlarına hizmet veren şubeleri mevcuttu. 1998 yılında alınan kararla müşteri ağını daha fazla genişletmek ve daha fazla noktada hizmet vermek amacıyla, bireysel bankacılık alanında çalışmalar başlatıldı.
Bu amaçla şube sayısını artırma ve büyüme, Oyakbank AŞ’nin başlıca hedeflerini oluşturdu.
Bu hedefler doğrultusunda Sümerbank AŞ, 10 Ağustos 2001 tarihinde Oyak tarafından alınmış ve 11 Ocak 2002’de Oyakbank AŞ’ye devredilmişti.
Oyakbank, 362 şubesiyle hizmet veriyordu. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net