21 Haziran 2007 00:00

Gazetecilik için ayağa kalkma vakti

Alman gazetecilerin 13 Haziran’da düzenledikleri bir ulusal konferansa katılan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Sekreteri Aidan White, 5 Kasım’ın Avrupalı habercilerin eylem günü olarak kararlaştırdıklarını...

Paylaş

Alman gazetecilerin 13 Haziran’da düzenledikleri bir ulusal konferansa katılan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Sekreteri Aidan White, 5 Kasım’ın Avrupalı habercilerin eylem günü olarak kararlaştırdıklarını duyurarak, “Gazetecilik için ayağa kalkma vakti geldi” dedi.
White şöyle devam etti: “Gazeteciler kızgınlar, çünkü işlerini siyasi müdahale olmadan, geçici işçiliğe tabi tutulmadan ve yaygınlaşan ticarileşmeden etkilenmeden yapamıyorlar. Bütün bu sorunlar kaliteli gazeteciliği parçalıyor.”
30 ülkede 260 bin gazeteciyi temsil eden EFJ’nin Başkanı Arne König de, “Avrupalı gazetecilerin durumu kriz aşamasını da aştı” dedi. König, “yeterli istihdam için mücadele etmeye ve kaliteli gazeteciliği savunmaya kararlıyız. Bunun için de sivil toplum ve siyasi grupların da desteğini sağlayacağız” diye konuştu.
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi, Avrupa’daki eylemlerle Türkiye’deki gazetecilerin mücadelesinden daha yüksek taleplerinin dile getirildiği belirterek, “Bizler daha ancak örgütlenme mücadelesi veriyoruz” dedi.
EFJ’nin istihdam, medyanın ticarileşmesi, siyasi baskılar ve etik habercilik yönünde dile getirdiği taleplerin Türkiye’de için de çok anlamlı olduğunu ifade eden İpekçi, “Avrupa’nın yaptığı çapta olmasa bile bizler de destek mahiyetinde etkinlikler düzenleriz” dedi.
Avrupa çapında 40’ın üzerinde gazeteci sendika ve derneğinin 5 Kasım eylem gününe destek vermesi bekleniyor.
“Kalite düşüyor ve insanlar medyaya güvenmiyor” diyen White, mesleğin etik erdemlerini yeniden talep etmeye, işverenlere istihdam ve standartların düşürülmesine artık bir son verilmesinin söylenmesine ve gazeteci etiğine meydan okunmasının bizzat demokrasi için bir tehdit olduğu konusunda siyasetçilerin uyarılmasına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. (İstanbul/BİA)
ÖNCEKİ HABER

OYAK heyecanı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa