Moore karşıtları yönetmeni suçladı

Amerikalı Yönetmen Michael Moore’un ilk belgeseli “Roger and Me”nin kısaltılıp kısaltılmadığı tartışılıyor. “Manufacturing Dissent” adlı Moore karşıtı filmin yapımcıları, Moore’un ilk belgeselinin önemli kısımlarını montaj odasında


Amerikalı Yönetmen Michael Moore’un ilk belgeseli “Roger and Me”nin kısaltılıp kısaltılmadığı tartışılıyor. “Manufacturing Dissent” adlı Moore karşıtı filmin yapımcıları, Moore’un ilk belgeselinin önemli kısımlarını montaj odasında bıraktığını öne sürüyor. “Roger and Me”, dönemin General Motors (GM) Yöneticisi Roger Smith ile yapılmış bir röportaj. Moore karşıtları, belgeselin ana temayı bozacak şekilde kısaltıldığını iddia ediyor. Moore, Amerikan tekeli General Motors’un yöneticisi ile şirketin Michigan-Flint’teki fabrikasını kapatması üzerine 30 bin kişinin işini kaybetmesi konusunda başarısız bir röportaj girişiminde bulunur.
‘Görüşseydim daha iyi olurdu’
Smith ile görüştüğü yönündeki iddiaları kabul etmeyen Moore, Smith ile filmin içeriği hakkında hiç konuşmadığını belirtti. Söylenenlere sert yanıt veren yönetmen, “Bunu söyleyen tam bir yalancıdır. Eğer onunla (Smith) röportaj yapmış olsaydım, bunu neden filme koymayayım ki? Roger Smit ile konuşma çok daha değerli olurdu” dedi. İnsanların kendisi hakkında konuşmasına çok alıştığını söyleyen Moore, kendisini anlattığı söylenen film hakkında da “O Michael Moore adı kullanılarak yaratılmış uydurma bir karakterdir” dedi.
Amerikalı yönetmeni eleştiren filmin yapımcıları Rick Caine ve Debbie Melnyk ise Moore’un, Smith ile 1987 yılında şirketin ortaklarının yaptığı bir toplantıda konuştuğunu reddettiğini ama bu tarihin, yönetmenin filme başlamasından önce olduğunu ileri sürüyor. Moore karşıtı yapımcılara göre yönetmenin, GM Yöneticisi Smith ile 1988 yılında New York’ta görüştüğü öne sürülüyor. Moore ise böyle bir durumunda GM’nin de basın açıklaması yapacağını belirterek iddialara karşı çıkıyor. Öte yandan Moore’un, Amerikan sağlık sistemini eleştirdiği son belgeseli, geçtiğimiz haftadan bu yana parçalar halinde Youtube video paylaşım sisteminde yer alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net