21 Haziran 2007 04:00

Harb-İş üyeleri hükümeti uyardı

Harb-İş üyesi TSK işçileri, kamu toplusözleşme görüşmelerinden hâlâ bir sonuç alamamaları nedeniyle sokaklara çıktı. Yasal sürenin dolmasına 4 gün kala anlaşmaya varamayan Harb-İş, bu eylemin son uyarı olduğunu açıkladı.

Paylaş

Harb-İş üyesi TSK işçileri, kamu toplusözleşme görüşmelerinden hâlâ bir sonuç alamamaları nedeniyle sokaklara çıktı. Yasal sürenin dolmasına 4 gün kala anlaşmaya varamayan Harb-İş, bu eylemin son uyarı olduğunu açıkladı. Başta İstanbul, İzmir ve Adana olmak üzere örgütlü oldukları askeri işyerlerinde eylem yapan işçiler, AKP Hükümetine ve Türk-İş’e tepki gösterdiler.
İstanbul’da yollar kesildi
Pendik Askeri Tersane işçileri, mesai bitiminde E-5 karayolunu gidiş-geliş yönlü trafiğe kapatarak AKP Hükümetini ve Türk-İş yönetimini uyardı. Yarım saati aşkın süre yolu trafiğe açmayan işçiler, “Ankara şaşırma sabrımızı taşırma”, “Satılmış Türk-İş istemiyoruz” sloganları attılar. İşçiler daha sonra 200 metre yürüyüş yaparak şube binası önüne geldiler. Burada işçilere seslenen Harb-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Hüseyin Över, görüşmelerde işverinin haklı taleplerini dikkate almadığını kaydetti. “Harb-İş üyeleri kazanımlarını geri götürmeyi amaçlayan her türlü tehditin karşısında yürek birliği içinde duracaktır” diyen Över, eğer anlaşma sağlanmazsa daha büyük eylemler yapacaklarını ifade etti. İşçiler sık sık hükümeti ve Türk-İş uyaran sloganlar attılar.
Eyleme Emek Partisi İl yöneticileri ve Pendik İlçe yöneticileri de katılarak destek.
Harb-İş 1 No’lu Şube önünde toplanan 250 işçi de AKP Hükümetini protesto etti. Akşam 1 saat eylemi sürdüren işçiler, Harb-İş ve Türk-İş’i daha aktif eylemler yapmaya çağırdılar. “Yaşasın iş ekmek özgürlük”, “Asker değil işçiyiz eylemlerde öncüyüz” sloganları atan işçilere seslenen Şube Başkanı Gürbüz Özdemir, haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.
Tersane işçisi ‘gemileri yaktı’
Harb-İş Ege Bölge Şubesi üyesi işçiler, toplusözleşme görüşmelerinde sendikaların taleplerine olumlu yanıt vermeyen hükümeti protesto etti. İzmir Tersanesi, Sahil Güvenlik, Ege Denizi Onarım Destek, Deniz İkmal, 44. Sakım Merkez komutanlıklarında çalışan işçiler, İzmir Tersanesi önünde toplanarak emeklerine saygı gösterilmesini istedi.
Öğle arasında “Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganı ile İzmir Tersanesi Komutanlığı önünde toplanan işçiler, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın taleplerini kabul etmesini istedi.
Toplusözleşme görüşmelerinde hükümetin teklifinin, kamu işçisinin haklarını gözetmekten ve geçmiş dönem kayıplarını telafi etmekten uzak olduğunu söyleyen Harb-İş Ege Bölge Şubesi Başkanı Ahmet Kalfa, kamu işçilerinin taleplerinden geri adım atmayacağını ilan etti. Kalfa, 21. Dönem Milli Savunma Bakanlığı ve 4. Dönem ANT İşletmeleri sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini kaydetti. İşverenin, 4857 sayılı İş Yasası’nın esnek çalışma hükümlerini sözleşmeye almakta ısrar ettiğini belirten Kalfa, “İşveren servislerimizi kaldırmak, yemekhanemizi özelleştirmek istiyor. Ama biz sendika olarak bu haksız işlemlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Türk Harb-İş Adana Şube Başkanı Hüseyin Ulukan, “Başta IMF olmak üzere bazı sermaye çevrelerinin, hükümete ‘seçim ekonomisi uygulama’ baskısı yaptıkları görülmektedir. Tekliflerimiz kabul edildiği takdirde bu, seçim ekonomisi olmayacak, bilakis yıllarca hakları gasp edilen kamu işçisine hakkı verilmiş olacaktır” diye konuştu. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tekerekoğlu işçilerinin isyanı

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa