Fotoğraf: Evrensel

Yersiz yurtsuz hayatlar

İşgaller, iç çatışmalar ve sivil katliamları nedeniyle dünyada geçen yıl mülteci sayısı yüzde 14 arttı. BM Yüksek Mülteciler Komiserliği (BMYMK) tarafından "20 Haziran Dünya Mülteciler Günü" dolayısıyla yayımlanan rapora


İşgaller, iç çatışmalar ve sivil katliamları nedeniyle dünyada geçen yıl mülteci sayısı yüzde 14 arttı. BM Yüksek Mülteciler Komiserliği (BMYMK) tarafından "20 Haziran Dünya Mülteciler Günü" dolayısıyla yayımlanan rapora göre, geçen yıl dünyada mülteci durumuna düşenlerin sayısı 2005'e göre yüzde 14, bir başka deyişle 1.2 milyon arttı.
2006'nın "mülteciler için en kötü yıl" olduğu açıklandı. BMMYK Başkanı Antonio Guterres, mülteci krizinin Irak, Afganistan, Somali ve Sudan'ın Darfur bölgesindeki çatışmalar yüzünden bu yıl daha da derinleştiğini belirtti. "Tüm dünyadaki mülteciler için çok kötü bir yıl oldu" diyen Guterres, güvensiz ortamlar yüzünden 10 milyona yakın kişinin evlerinden olduğunu, bu sayının giderek arttığını kaydetti.
İşgaller etkili oldu
Dünyada 71 ülkeye dağılmış 2.1 milyon Afgan mülteci bulunuyor. Afganları 1.5 mil-yonla Iraklılar, 686 binle Sudanlılar, 460 binle Somalililer, 4'er yüz binle D. Kongolular ve Burundililer izliyor. Bunlara 4.3 milyon Filistinli mülteciyi de ilave edince, dünyadaki mültecilerin toplam sayısı 14 milyonu geçiyor. Raporda, bu durumun büyük oranda Amerikan işgalinden kaçan Iraklı mültecilerden kaynaklandığı vurgulandı ve Suriye ve Ürdün başta olmak üzere 1.5 milyona yakın Iraklının başka ülkelere sığındığı hatırlatıldı.
En fazla mülteci barındıran ülke ise Pakistan. 2.1 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Pakistan'ı, İran takip ediyor. Dünyadaki mültecilerin yüzde 20'si bu iki ülkede yaşıyor. Üçüncü ülke ise ABD. Bunu, Suriye ve Ürdün izliyor.
Rapora göre Batı ve Güney Afrika'da ise geçen yıl mülteci sayısı azaldı. Liberya, Angola, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde mültecilerin "gönüllü" olarak evlerine dönüşüyle mülteci sayısının Batı Afrika'da yüzde 31, Güney Afrika'da ise yüzde 18 azaldığı kaydedildi. Avrupa'da da Sırbistan'ın, Bosna ve Hırvatistan'dan gelen mültecileri vatandaş yapmasıyla mülteci sayısı azaldı. Rapora göre 2006'da 734 bin mülteci de ülkelerine döndü. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net