21 Haziran 2007 00:00

Şimdi de yetimlere işkence skandalı!

Amerikan işgaliyle işkencenin adeta “rutin bir uygulama” haline geldiği Irak’ta yeni bir işkence skandalı daha patlak verdi. Amerikan CBS Televizyonu’nun haberine göre özel bakıma muhtaç ve yaşları...

Paylaş

Amerikan işgaliyle işkencenin adeta “rutin bir uygulama” haline geldiği Irak’ta yeni bir işkence skandalı daha patlak verdi.
Amerikan CBS Televizyonu’nun haberine göre özel bakıma muhtaç ve yaşları 3 ila 15 arasında değişen Iraklı yetimlerin Bağdat’taki bir yetimhanede insanlık dışı muamelelere maruz kaldıkları öğrenildi. ABD ve Irak yönetiminin burnunun dibinde yaşanan skandal, devriye gezen ABD ve Irak birliklerince yaklaşık bir hafta önce “tesadüfen” ortaya çıkarıldı.
Irak’ta bugüne değin Ebu Garib’deki insanlık dışı uygulamalardan İçişleri Bakanlığı binalarındaki işkence hücrelerine değin birçok skandal yaşanmıştı. Birkaç gün önce ABD ordusundan emekli bir general Ebu Garib’teki işkence uygulamalarının ABD Başkanı’nın bilgisi dahilinde sürdürüldüğünü belirtmişti.
Zincirlerle bağlı, ölümün eşiğinde
CBS’in haberinde, yetim çocukların “açlıktan ölme noktasında, zincirlerle yatağa bağlanmış halde ve kendi dışkılarının içinde bulundukları” ifade edildi. Çocukların “aylardır açlıkla boğuştukları, derilerinin incecik olduğu ve başlarını dahi kaldıracak güce sahip olmadıkları” öğrenildi. Çıplak halde bulunan yetimlerin ayrıca “kendi dışkıları içinde kaldıkları, ağız, göz ve kulaklarını sinek sürüsünün kapladığı” da belirtildi.
Yetimlerin, bir ayı aşkındır bu şekilde tutulduğunu belirten; kanalın Irak’taki muhabiri Lara Logan, çocuklar için ayrılan gıda maddelerinin ise “çocuklara verilmek yerine ya yetimhane görevlileri tarafından kullanıldığını ya da karaborsada satıldığını” belirtti.
Sorumlular kaçtı!
Skandalın, Amerikan askerlerince “tesadüfen” bulunması üzerine yetimhanenin Iraklı müdürü ile bazı görevlilerinin “kaçtıklarını” da belirten CBS, yetimhanedeki iki güvenlikçinin ise Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin emriyle tutuklandığını bildirdi.
Bu arada yetimhanede ölümün eşiğinde bulunan çocukların, Fecr Mahalle Konseyi tarafından bakıma alındıkları ve bir hafta sonunda az da olsa kendilerine geldikleri de belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Cami saldırısında ölü sayısı 90’ı aştı

Bağdat’ta bir Şii camiine önceki gün düzenlenen, son zamanların en ağır saldırısında ölenlerin sayısı 90’ı aştı. İçişleri Bakanlığı’na göre saldırıda 214 kişi yaralandı.
Diğer yandan ABD ordusunun Iraklı birliklerle Bakuba’da ortak başlattıkları operasyonda ise 30 kişinin daha öldürüldüğü bildirildi. Diyala’da süren operasyonda ise Iraklı direnişçiler, 1 ABD askerini öldürdü, 2’sini de yaraladı. Bağdat’ın güneyinde de yola yerleştirilen bombayla düzenlenen saldırı ile doğu kesimindeki silahlı çatışmada toplam 2 işgalci öldürüldü. Bağdat’ta, hükümet binaları ve ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu yoğun koruma altındaki Yeşil Bölge, dün de şiddetli havan topu saldırısına uğradı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Carter: Beyaz Saray Filistinlileri bölmeyi hedefliyor

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa