21 Haziran 2007 00:00

Carter: Beyaz Saray Filistinlileri bölmeyi hedefliyor

ABD’nin eski başkanlarından Jimmy Carter, Washington yönetimini “Filistinlileri bölmeyi hedeflemek” ile suçladı. Carter, bir insan hakları forumuna katıldığı İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’de, ABD ile İsrail’in “El Fetih ile...

Paylaş

ABD’nin eski başkanlarından Jimmy Carter, Washington yönetimini “Filistinlileri bölmeyi hedeflemek” ile suçladı. Carter, bir insan hakları forumuna katıldığı İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’de, ABD ile İsrail’in “El Fetih ile Hamas’ın uzlaşmasını engellemek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını” söyledi. ABD’nin, El Fetih’i desteklemesi ve Hamas’ın kontrolü ele geçirdiği Gazze’ye yardımları engellemesinin, Filistinlileri bölmeyi amaçlayan hatalı politikasının bir parçası olduğunu belirten Carter, ABD’nin, Gazze’de yardıma bağımlı 1.5 milyon Filistinliyi cezalandırmayı sürdürürken, Batı Şeria’daki Filistinlilere yardımlara yönelik adımının “ödüllendirme” girişimi olduğunu da belirtti. “Bu şimdi Filistin’i iki halka ayırma çabası ve bunun yanlış yönde bir adım olduğunu düşünüyorum” diyen Carter, Filistinlileri bir araya getirmek için dışarıdan gösterilen bir çaba bulunmadığını da kaydetti.
Washington yönetimini, insan hakları konusunda da eleştiren Carter, ABD’nin Guantanamo’daki işkence kampları ve uygulamaya koyduğu “terörle mücadele” yasalarının, 11 Eylül 2001’deki saldırılara karşın “kabul edilemez” olduğunu kaydetti.
İsrail ile Mısır arasındaki imzalanan ve bölge açısından bir dönüm noktası olan Camp David anlaşmalarına (1978) “arabuluculuk” eden ABD’nin 1977-1981 dönemindeki başkanı ve 2002 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi olan Carter, George W. Bush yönetiminin Ortadoğu politikalarına yönelik sert eleştirilerde bulunuyor. Carter, mayıs ayındaki bir açıklamasında da Bush’u “tarihteki en kötü başkan” ilan etmişti. (DIŞ HABERLER)
Kolombiya’da on binlerce sivili canından eden çatışmalar sırasında paramiliter güçlere verilen “resmi destek” belgelendi.İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan haberde, “Kolombiya’nın ABD destekli Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin sağcı paramiliter komutan ile el sıkıştığını ve ülkedeki katliamlarını artırmasını istediğini” ortaya çıkaran bir görüntüyle ilgili ayrıntılara yer verildi. Uribe’nin bugüne değin sağcı paramiliter gruplarla ilişkisini hep reddettiğini hatırlatan FT, Uribe’nin görüştüğü kişinin halen “kaçak” olan Fremio Sanchez Carreno adlı komutan olduğunu belirtirken, bu görüşmenin 2001 yılındaki seçimler sırasında yapıldığını da ifade etti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İsrail, Gazze Şeridi’ne saldırıyor

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa