21 Haziran 2007 00:00

Almanya’daki Maraşlılar Pazarcık’a sahip çıktı

Almanya’da yaşayan Maraşlılar, Pazarcık-Narlı ovasına yapılan çöp fabrikası ile çimento fabrikalarına tepki gösterdi. Mainz ve Çevresi Pazarcıklılar Derneği ile Ovamıza Sahip Çıkalım İnisiyatifi’nin Frankfurt’da düzenlediği şenliğe ...

Paylaş

Almanya’da yaşayan Maraşlılar, Pazarcık-Narlı ovasına yapılan çöp fabrikası ile çimento fabrikalarına tepki gösterdi. Mainz ve Çevresi Pazarcıklılar Derneği ile Ovamıza Sahip Çıkalım İnisiyatifi’nin Frankfurt’da düzenlediği şenliğe Türkiye’den Bergama köylülerinin temsilcisi Oktay Konyar ve Maraş Bağımsız Milletvekili Adayı Ali Özdemir katıldı.
Şenliğin açılışını Mainz ve Çevresi Pazarcıklılar Derneği ve Ova İnisiyatifi adına Ali Solak yaptı. Konuşmasında 10 milyon ton çimento üretme kapasitesindeki çimento fabrikaları ile başta Kahramanmaraş olmak üzere bölgedeki yerleşim birimlerini çöp yakma ve depolama birimlerine dönüştürmek istediğini kaydetti.
Solak, “Ülkemizdeki direnişin sembolü, yiğit Bergama köylüleri, Munzur’daki, Esme’deki, Akkuyu’daki Fındıklı’daki yaşanılır bir dünya için mücadele eden bütün dostlar bize, vahşi kapitalizmin ovamıza göz diktiğini söylediler ve bize yol gösterdiler. İşte bizler bu noktadan harekete geçerek, onurumuza ve ovamıza sahip çıkmak üzere mücadeleye atıldık” dedi.
‘Geriye sadece direnmek kaldı’
Bergama köylüleri adına konuşan Oktay Konyar ise yurtdışındaki Pazarcıklılara davalarına sahip çıkmada daha duyarlı olmaya çağırdı. Pazarcık’ın pazarlandığını, toprağın satıldığını belirten Konyar, “Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar ağır bir çimento fabrikası daha yapılmadı. Bize tek bir şey kaldı. O da direnmektir” dedi.
Maraş Bağımsız Milletvekili Adayı Ali Özdemir de ABD’nin dünyayı kendi çıkarlarına göre yeniden şekillendirdiğini belirterek, buna dur demenin kendi ellerinde olduğunu belirtti.
Seçimlerin bunun için önemli bir vesile olduğunu söyleyen Özdemir, yurtdışındaki Pazarcıklılardan Türkiye’deki demokrasi ve barış hareketini desteklemelerini istedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

JİN û JîN

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa