21 Haziran 2007 00:00

Ant Gıda işçileri direnişe geçti

İş Bankası’na ait olan Balıkesir Havran’da kurulu Ant Gıda’da 15 işçinin işten atılması ve işçilere yönelik uygulanan baskı protesto edildi. Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenen işçilerden işten atılan 15 kişi fabrika önünde...

Paylaş

İş Bankası’na ait olan Balıkesir Havran’da kurulu Ant Gıda’da 15 işçinin işten atılması ve işçilere yönelik uygulanan baskı protesto edildi. Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenen işçilerden işten atılan 15 kişi fabrika önünde direnişe başladı.
Örgütlenme çalışmalarını sürdüren Tek Gıda-İş 326 işçiden 280’ini sendikaya üye yaptı.
Tek Gıda-İş Ege Bölge Sekreteri Gürsel Köse, Ant Gıda’da 2004 yılında çoğunluğu sağlayarak bakanlığa yetki başvurusunda bulunduklarını, yetkinin geldiğini ancak işçilerin anayasal haklarına saygı göstermeyen patronların 3 yıldır bu süreci hukuk dışı yöntemlerle uzattıkların kaydetti.
Yargıtay’ın 15 Haziran’da yetkilerini onayladığını belirten Köse, bu kararın gelmesinin ardından 14 işçinin işten atıldığını ifade etti. Önceki gün atılan bir işçiyle sayının 15’e yükseldiğini belirten Köse, fabrika içinde sendika üyesi işçilere yönelik baskıların sürdüğünü dile getirdi. Köse, patronun yerel basın organlarını kullanarak ‘işçilerin çalışmak istediğin ancak sendikanın engellediği’ yönünde haberler çıkarttığını belirterek, “Bu asılsız haberlerle direnişimiz kırmayı amaçlıyorlar. Talebimiz işten atılan işçilerin geri alınması ve sendikamızın muhatap kabul edilerek toplusözleşme imzalanmasıdır” dedi.
Sendikacı sendikayı istemiyor
Tek Gıda-İş Marmara Bölge Şube Teşkilatlanma Sekreteri Göksel Şengün, Ant Gıda’da işçilerin sendikalaşmasının önüne engel koymak isteyen patronun Basi-Sen Genel Başkanı ve Anat Gıda Yönetim Kurulu üyesi Metin Tiryaki olduğunu söyledi. Sendikacının sadece 3 yıldır TİS’i engellemekle kalmadığını aynı zamanda 15 işçinin ekmeğine el koyduğunu belirten Şengün, fabrika genel müdürünü ve Metin Tiryaki’yi işçilerin anayasal hakkına saygı göstermeye çağırdı.
Şengün ayrıca gazetemiz Evrensel’e teşekkür ederek, “Bugüne kadar yanımızda oldunuz. İstanbul’da Dandy örgütlenmesinde, Danone’de şimdi Ant Gıda örgütlenmesinde işçilerin sesi oldunuz” dedi.
Sendika Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akgün ise kendisini de üç ay önce işten atıldığını ancak mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ve kazanana kadar mücadelenin süreceğini kaydetti. (Balıkesir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Tatlandırıcı kotasına durdurma

SONRAKİ HABER

Cem Uzan, mal varlıklarına el konulması için açılan davayı kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa