Fotoğraf: Evrensel

“Birbirimize ihtiyacımız var”

İzmir emek, demokrasi ve barış güçlerinin ortak bağımsız adayları, önceki gün gerçekleştirdikleri toplantı ile 22 Temmuz’a kadar yapılacak seçim çalışmalarını örgütlediler.


İzmir emek, demokrasi ve barış güçlerinin ortak bağımsız adayları, önceki gün gerçekleştirdikleri toplantı ile 22 Temmuz’a kadar yapılacak seçim çalışmalarını örgütlediler. Toplantıya 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel ve cezaevinde bulunan 2. Bölge adayı M. Muhdi Aslan’ı vekaleten Mustafa Rollas’ın yanı sıra EMEP, DTP, SDP yöneticileri, KESK’e ve DİSK’e bağlı sendikaların şube yöneticileri, meslek örgütü temsilcileri, çeşitli üniversitelerden bilim insanları ve insan hakları savunucuları katıldılar. Seçim ortaklığı ile ilgili yapılan konuşmalarda sık sık “Birbirimize ihtiyacımız var. Ülkenin barışa ve kardeşliğe her zamandan çok ihtiyacı var” sözleri dile getirilirken, özellikle TİP milletvekillerinin olduğu 1965 yılındaki Meclis’ten günümüze ilk kez emeğin ve demokrasinin temsilcilerinin Meclis’te olacağı belirtildi. Petrol-İş Sendikası’nın avukatlığını da yaptığını dile getiren Av. Kemal Kırlangıç, TİP sürecini ve yapılan hataları aktarırken “Birbirimizi yemedik mi başarırız” saptamasını yaptı. Bağımsız adaylara desteklerini bildiren sendika yöneticilerinden, temsil ettikleri emekçilerle adayları buluşturma yönünde çaba göstermeleri istenirken aynı çabanın, toplantıya katılan diğer kurum temsilcilerinden de beklendiği vurgulandı. Seçim sürecinde yapılacak propaganda ve ajitasyon çalışmaları ile ilgili somut önerilerin tartışıldığı toplantıda, en geniş halk kitlelerine seçim materyallerinin bir an önce ulaştırılması için çalışmaların hızlandırılması gerektiği belirtildi. 2. Bölge Adayı M. Muhdi Aslan’ın vekillerinden olan Mustafa Rollas, İzmir’de yapılan son üç seçimin sayısal verilerini aktararak emek, demokrasi ve barış güçlerini temsil eden partilerin bu seçimlerde oy oranlarını artıran tek güçler olduğunu aktardı. Rollas, son iki seçimde 2. Bölge’de yüzde 30 olan oy oranı artışının 1. Bölge’de yüzde 35’lere vardığını, bunun her iki bağımsız adayın seçimleri kazanma olasılığının çok büyük olduğunu gösterdiğini söyledi. Her iki bölgede de adayların iyi tanıtılması gerektiği dile getirilirken, egemen güçlerin bağımsız adayları birleşik oy pusulasına koyma taktiğine karşı bunu ortadan kaldıracak tekniklerin belirlenmesi gerektiği kaydedildi.
Toplantıda, seçim bildirgesinin hazırlanması ve dağıtımı ile ilgili planlar da konuşuldu.
Toplantıda ayrıca, İzmir’deki kurum temsilcileri, sanatçı, yazar, bilim insanları vs. tanınmış isimlerin bağımsız adaylara desteklerini açıkladığı bir basın toplantısı yapmaları kararlaştırıldı. (İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net