‘Nuran Uca son olsun’

Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Elif Akgül Ateş, Batman’daki kadın öğretmen “intiharının” son olmasını isteyerek, sorumluların, aile içi şiddeti önlemek ve kadınların can güvenliğini sağlamak için yükümlülüklerini yerine


Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Elif Akgül Ateş, Batman’daki kadın öğretmen “intiharının” son olmasını isteyerek, sorumluların, aile içi şiddeti önlemek ve kadınların can güvenliğini sağlamak için yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.
Ateş, yaptığı yazılı açıklamada, kadın katliamının engellenmesi konusunda yeterli, etkili ve sonuç alıcı adımların atılmadığının altını çizdi. Akgül, son olarak Batman 19 Mayıs İlköğretim Okulu’nda kadrosuz olarak öğretmenlik yapan 25 yaşındaki Nuran Uca’nın annesiyle birlikte yaşadığı evinde televizyon kablosu ile asılmış olarak bulunduğunu hatırlattı. Ölüm nedeniyle ilgili henüz somut bir sonuca ulaşılmasa da olayın sorumlularının teşhis etmenin güç olmadığına işaret eden Akgül, Uca’nın iş güvencesinden yoksun bir şekilde çalıştığını, aynı zamanda aile içi şiddete maruz kaldığını öğrendiklerini aktardı.
Akgül, Uca’nın üniversite öğrenimi görmek için bile zor izin aldığını, mezun olduktan sonra kadrolu öğretmen olarak atamasının yapılmadığını anlatarak, bu arada hem KPSS’ye hazırlanmak hem de aile gelirine katkıda bulunmak için ek ders ücreti karşılığında öğretmenlik yapmaya başladığını belirtti. Bu bilgilerin doğru olup olmadığını bilmediklerini ifade eden Akgül, “Ama Nuran öğretmenin şu anda aramızda bulunmamasında, aile içi şiddetin ve ayrıca çok zor koşullarda tamamladığı üniversite öğrenimine rağmen bir türlü kadrolu öğretmen olarak atamasının yapılamamasının önemli bir rolü bulunduğunu tahmin edebiliyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net