21 Haziran 2007 00:00

MGK’da sürpriz gündem Kıbrıs

Milli Güvenlik Kurulu’nun dün yapılan ve 3 saat 45 dakika süren toplantısının ardından yayınlanan bildiride, “terörle mücadele” ve Kıbrıs konusunda kararlılık vurgusu öne çıktı.

Paylaş

Milli Güvenlik Kurulu’nun dün yapılan ve 3 saat 45 dakika süren toplantısının ardından yayınlanan bildiride, “terörle mücadele” ve Kıbrıs konusunda kararlılık vurgusu öne çıktı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısında, terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği vurgulandı.
MGK toplantısından sonra yayımlanan bildiride, toplantıda, “Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine, bölünmez bütünlüğüne, Ulusun güvenliğine ve yaşama hakkına kasteden bölücü terörün ortadan kaldırılması için alınan ve alınması gereken önlemlerin kapsamlı bir değerlendirmesinin yapıldığı” belirtildi.
Açıklamada, şöyle devam edildi: “Bu mücadelenin gerektirdiği adımların halkımızla birlikte atılmaya devam edileceği, tehdidin demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde ve kararlılıkla üstesinden gelineceği inancı teyit edilmiş, bu bağlamda terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği vurgulanmıştır.”
Kıbrıs ağırlık oluşturdu
Bildiride, Kıbrıs ile ilgili gelişmelerin gözden geçirildiği, bu bağlamda çözüm yönündeki iradesini göstermesine rağmen Kıbrıslı Türkler üzerindeki haksız kısıtlamaların sürdürülmesinin kabul edilemeyeceğinin altının çizildiği, KKTC’nin uluslararası alanda yalıtılmışlığının giderilmesi amacıyla alınacak önlemler üzerinde durulduğu ifade edildi.
Bildiride, şu ifadelere yer verildi: “Doğu Akdeniz’de giriştiği eylemlerle bölgede bir istikrarsızlık unsuru olmayı sürdüren Rum yönetiminin adanın tümünü ilgilendiren konulardaki girişimlerinin geçerliliği olmadığı vurgulanmış, ülkemizin Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarının korunması konusunda yürütülen çabaların devam edeceği, Türkiye’nin, Kıbrıs konusuna siyasi eşitlik ve iki kesimlilik temelinde yeni bir ortaklık devleti kurulması, Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik olumlu yaklaşımını sürdüreceği, KKTC’ye her türlü desteğin sağlanması konusunda kararlı olduğu vurgulanmıştır.”
MGK öncesi, görüşülecek gündemler arasında anılmayan Kıbrıs’ın, toplantıda ağırlıklı bir biçimde görüşülmüş olması dikkat çekici bulundu. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Salihli belediyesi grevi kırıyor

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa