22 Haziran 2007 00:00

Seçmen tercihini belirlemeye başlıyor

Seçimler yaklaştıkça, seçmenler de kime ya da hangi partiye oy vereceklerini kafalarında netleştirmeye başlıyor. Bağcılar Kemalpaşa Mahallesi’nde seçmenler seçimlerdeki tercihini yapmaya hazırlanıyorlar.

Paylaş

Seçimler yaklaştıkça, seçmenler de kime ya da hangi partiye oy vereceklerini kafalarında netleştirmeye başlıyor. Bağcılar Kemalpaşa Mahallesi’nde seçmenler seçimlerdeki tercihini yapmaya hazırlanıyorlar. Kimi seçmenin tercihi belli kimi seçmenin hâlâ belirsizken, kimi seçmen de hiçbir partiye oy vermeyecek.
Oy vermeyecek
Sinoplu Cemal Tosuner, kendi deyimiyle amele olarak başladığı inşaatta şimdi müteahhitlik yapıyor. Depremle birlikte yeni yapılan düzenlemelerden dolayı olumsuz etkilendiğini aktaran Tosuner, nedenini önceki uygulamaya göre aldığı inşaatın yeni uygulamaya göre yapılması olarak açıklıyor. Depremle birlikte çıkartılan, yasa ile 14 aya yakın bir dönemde sektörde yaşanan durgunluğun kendisine de yansıdığını ifade eden Tosuner, “Daha önce yaptığım antlaşmalar iptal edildi. Bundan dolayı mağdur duruma düştüm. Zor şartlarla karşılaştım. Ama kimseye minnet etmek istemedim. Özelikle daha önce çalıştığım siyasi partiler başta olmak üzere, gelen yardımları kabul etmedim” diyor. Milli Selamet Partisi’nde (MSP) başlayan siyasi hayatında, 1980’den sonra ANAP’ın kurucuları arasında yer aldığını belirten Tosuner, Özal’ın konuşmalarının kendisini etkilediğini söylüyor. ANAP’ta siyasi çalışmalar içerisinde bulunan Tosuner, Körfez Savaşı döneminde yaşanan gelişmelerle birlikte DYP’nin Bağcılar’da görevlisi olduğunu dile getiriyor. DYP’de çıkar ilişkilerinin kendisini zedelediğini, oradan da koparak Refah Partisi’nin içerisinde yer aldığını anlatan Tosuner, burada da parti ile ters düşünce yollarını ayırdığını belirtiyor. Geçen seçimlerden beridir hiçbir bir partiye oy vermeyen Tosuner, bu kez de oy kullanmayacak. Çıkar ilişkilerinden dolayı oy kullanmamayı düşünüyor. Bu kararında da oldukça da kararlı.
AKP idi bu kez bağımsız
Abuzer Öner ve Abuzer Özbek, ikisi de Adıyamanlı. Geçen seçimlerde herkesin umut bağladığı AKP’ye oy vermişler. Onlar için umut, işsizlik olarak geri dönmüş. İkisi de ayakkabıcı fasoncusu. İşler durgun. 1980’de ekmek için geldikleri İstanbul’da kendi yağlarında kavrularak yaşamlarını sürdürüyorlar. Abuzer Öner, “O zaman herkes umut bağlamıştı. Biz de AKP’ye oy verdik” dedi. İşlerinde yaşanan durumun kendilerini sıkıntıya düşürdüğünü anlatan Öner, bu kez tercihini AKP’den yana yapmayacağını belirtti. Bu seçimlerdeki tercihini sorduğumuzda ise, “Hâlâ net değil. Bakalım” dedi.
Abuzer Özbek de yaşanan işsizliği çevresinde gördüğünü anlattı. İşlerinde yaşanan durgunluğu hatırlatan Özbek, bunun çalışma saatlerine de yansıdığı söyledi. Çalışma saatlerinin belirsiz olduğunu anlatan Özbek, geçen seçimlerde umut olarak gördükleri için AKP’ye oy verdiğini, bu kez tercihini bağımsız adaydan yana kullanacağını ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)
Şerif Karataş
ÖNCEKİ HABER

‘Çamurun zifosu* Ankara’ya uzanıyor’

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa