Askerler manşetlerde

Ülke seçime gitse de, Genelkurmay'ın ve çeşitli askeri çevrelerin açıklamaları manşetlerde "sivillere" yer bırakmıyor. Dünün gazetelerde en geniş yer bulan haberleri, Oyakbank'ın satışına askerin tepkileri ve yine askerin...


Ülke seçime gitse de, Genelkurmay'ın ve çeşitli askeri çevrelerin açıklamaları manşetlerde "sivillere" yer bırakmıyor. Dünün gazetelerde en geniş yer bulan haberleri, Oyakbank'ın satışına askerin tepkileri ve yine askerin, ABD'deki "karanlık senaryo" toplantısına gösterdiği tepkiydi...
Oyakbank yabancı bir bankaya satılması, kimi gazetelerin şu manşetlerine konu oldu: "Emekli subaylar rahatsız" (Akşam, Yeni Şafak), "Yabancı işgali" (Cumhuriyet), "Erdemir'de Oyak'a destek verenler bankanın yabancıya satılmasına şaşırdı" (Zaman).
Hudson Enstitüsü adı verilen yerde yapılan ve Türkiye'den kimi askerlerin katıldığı iddia edilen toplantının yankıları da sürüyor. Genelkurmay tarafından yapılan konuyla ilgili açıklama, birkaç gündür "karanlık senaryo" haberlerine yer veren gazeteleri de telaşlandırdı. Haberlere göre, ABD'de düzenlenen bu toplantıda suikastler, terör eylemlerinin artırılması gibi konular konuşulmuştu. Haberin kaynağının da Yasemin Çongar olduğu belirtildi.
Güneş'in "Askerin yalan öfkesi" manşetinin hedefi de Çongar'dı. Gazete, "Kadın gazeteci senaryo yazmış" gibi bir yoruma da yer verdi. Hürriyet gayet soğukkanlıydı: "Genelkurmay: Senaryo hiç konuşulmadı".
Star'ın "Hudson çıkmazı" manşetinde Genelkurmay'ın açıklaması sorgulandı: "TSK, dehşet senaryolarının tartışıldığı Hudson toplantısını doğruladı. Ancak askeri yetkililerin kısa süreli katıldığını açıkladı. Ortaya çıkan davetiye metni ise kafaları karıştırdı." (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net