22 Haziran 2007 00:00

Grevci işçilere vahşi saldırı

Genel-İş üyesi Salihli Belediyesi işçileri, belediye yönetiminin, polis ve jandarmanın saldırılarına karşın grevlerini sürdürüyor. Belediye yönetimi, zabıtaları kullanarak grevi kırmaya çalışırken, polis de buna karşı duran...

Paylaş

Genel-İş üyesi Salihli Belediyesi işçileri, belediye yönetiminin, polis ve jandarmanın saldırılarına karşın grevlerini sürdürüyor. Belediye yönetimi, zabıtaları kullanarak grevi kırmaya çalışırken, polis de buna karşı duran işçilere saldırıyor. Biber gazı kullanılan son saldırıda 29 işçi hastaneye kaldırıldı, ardından da gözaltına alındı.
Sözleşme görüşmelerinde işçiler 24 YTL taban saat ücreti ve artı yüzde 12 zam istemiş, yönetim kabul etmemişti. İşçiler ayrıca geçen sözleşmede 2006 yılı zam oranının memur zammına endekslendiğini, bu zam oranın memurlara ödenmesine karşın kendilerine verilmediğini ve durumun mahkemeye gittiğini de hatırlattılar. Yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine 255 işçi önceki gün greve çıktı.
Taşeron işçilerden destek
Grev uygulamasının hemen ardından ise CHP’li belediye yönetimi grevi kırmak için hareket geçti. Taşeron işçileri kullanarak çöp kamyonlarını hizmete çıkarmaya çalışan belediye yönetimi, bunun için polisten de destek aldı. Ancak taşeron işçilerin kadrolu işçiler tarafından ikna edilerek greve destek vermesi üzerine, yönetim bu kez zabıtaları devreye soktu.
Çöp arabalarını zorla şantiyeden çıkarmaya çalışırlarken, başta Genel-İş Toplu Sözleşme Daire Başkanı İsmail Özhamarat ve sendika yöneticileri olmak üzere işçiler karşı koydular. Bunun üzerine jandarma ve polis işçilere saldırdı. Cop, beysbol sopası ve biber gazıyla işçilere saldıran güvenlik güçleri, 29 işçinin yaralanmasına neden oldu. Ambulansla Salihli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan işçiler daha sonra gözaltına alınarak Salihli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler.
Diğer işçiler ise saldırıları protesto etmek için yürüyüş yaptı. Yürüyüşe sanayi işçileri ve esnaf alkışlarla destek verdi. EMEP, Genç-Sen, ÖDP ve TKP de işçilere destek verdi.
Oy verdiğime pişmanım
Gazetemize açıklama yapan grevci işçilerden Sezai Cesur “Belediye yönetimini kınıyorum. Ekmek mücadelemizin karşısına copla, biber gazıyla çıktılar” dedi. İşçilerden İzzet Uçar da şunları söyledi: “Belediye yönetimine oy verdim. Bizim haklarımızı gasp ediyor. Oy verdiğime bin pişmanım.”
İsmail Özhamarat ise belediye ve Salihli Kaymakamı’nın işçilerin Anayasal hakkı olan grev hakkını gasp etmek için ortak çalıştığını söyledi. Belediye hakkında suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren Özhamarat “Her şeye rağmen Salihli Belediye işçileri grev haklarına kararlılıkla ve militanca sahip çıktılar” dedi. (Manisa/EVRENSEL)
Turgut Güler
ÖNCEKİ HABER

Se-Na işçisi halktan destek istiyor

SONRAKİ HABER

Bursa'da mahallelinin arsenikli su tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa