Şiddete dayalı politika çözüm değil

KESK, TTB, TMMOB, TDB ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği güncel gelişmelere ilişkin Taksim Gezi Parkı’nda kitlesel bir basın açıklaması yaptı.KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, zor bir dönemden geçtiklerini


KESK, TTB, TMMOB, TDB ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği güncel gelişmelere ilişkin Taksim Gezi Parkı’nda kitlesel bir basın açıklaması yaptı.
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, zor bir dönemden geçtiklerini belirterek bir yandan Kuzey Irak’a gerçekleştirilmesi muhtemel sınır ötesi operasyonu tartıştıklarını, bir yandan ise cenazelerin arkasından ağıtlar yaktıklarını ifade etti. “12 Eylül hukukunun yarattığı baskı, geniş halk kesimlerini siyasetten uzaklaştırmış, emek ve meslek örgütlerini, kısacak demokrasi güçlerini siyasetin dışına itmiştir” diyen Tombul, siyasetin antidemokratik yönelimleri ve uygulanan ekonomik politikaların, halkı yoksulluk, örgütsüzleşme ve giderek kutuplaşma süreçleriyle baş başa bıraktığını vurguladı.
20 yılı aşkın bir dönemdir şiddet ve çatışma ortamının kendisini yeniden ürettiğine dikkat çeken Tombul, mayınlar ve bombalar sonucu cenazelerin nefreti, saldırganlığı ve linç kültürünü güçlendirdiğini kaydetti.
Şiddete dayalı politikalarla sorunun çözülemeyeceğini dile getirdiklerini söyleyen Tombul, “Türkiye’de bir arada, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bir kez daha ‘Silahlar koşulsuz sussun, barış konuşsun’ diye haykırıyoruz. Bir yıl daha uzatılan kararname ile İncirlik Üssü’nün Irak halkına karşı kullanılmasını protesto ediyor, üssün kapatılmasını talep ediyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net