Bağımlı çocuklar için merkez açılıyor

Diyarbakır’da madde bağımlısı çocuklara yönelik oluşturulan Türkiye’nin en büyük merkezi, yaşamdan kopan çocukları hayata bağlamak için gün sayıyor.


Diyarbakır’da madde bağımlısı çocuklara yönelik oluşturulan Türkiye’nin en büyük merkezi, yaşamdan kopan çocukları hayata bağlamak için gün sayıyor. Madde bağımlısı çocukların tedavi, rehabilitasyon ve iş edindirilmesine yönelik oluşturulan merkezin pazar günü yapılacak açılışı için son hazırlıklar tamamlandı.
Proje Koordinatörü Mehmet Kaya, merkez için valiliğin 5 katlı bir yapı tahsis ettiğini, bunun iç donanımı ve hastane haline gelmesiyle ilgili tüm yükümlülükleri Türk Eczacılar Birliği’nin (TEB) yaptığını, belediyenin de bir aşevi kurarak, destek verdiğini dile getirdi. Yapının Devlet Hastanesi Psikyatri Bölümü ek merkezi haline getirildiğini, tedavi boyutunun yanında Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun da (SHÇEK) rehabilitasyon hizmeti vereceğini kaydetti.
Kaya, 10 yataklı merkezin ilk iki katında çocukların tedavi edileceğini, 3 ve 4’üncü katında bilgisayar, müzik, resim atölyeleri, oyun salonları, cep sineması ve televizyon salonu gibi etkinliklerle rehabilite edileceklerini ifade ederek, “5 bin metrekarelik açık alan üzerine kurulu 900 metrekarelik 5 katlı merkezin hemen yanında yer alan iş atölyelerinde çocuklar çeşitli kurslarla beceri kazanacak. Daha sonra çocuklar, işbirliği yaptığımız kurumların desteğiyle iş sahibi olacak” diye konuştu.
200 çocuk yararlanabilecek
Merkezde yılda ortalama 200 çocuğun tedavi ve rehabilite edilmesi hedeflenirken, Kaya, “Diyarbakır’da sokak çocuğu sayısı oldukça fazla. Madde kullanan çocuk oranı da aynı oranda artıyor. Bir kentte ne kadar sokak çocuğu varsa o oranda da madde kullanan çocuk artışı oluyor. Kentte madde kullanan çocukların tedavilerine yönelik merkez yoktu. Daha önce bir merkez açılmış olsa da istenilen başarıyı sağlayamadı. Bunun rehabilitasyon ve topluma kazandırma boyutunu da oluşturmanız gerekiyor. Bu nedenle valilik, belediye, İHD Diyarbakır Şubesi, baro, Tabip Odası ve TSO hepsi bu projenin paydaşlarıdır. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net