CIA’nın kirli çamaşırları

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA), 50’li yıllardan itibaren gösterdiği yasadışı faaliyetlere ilişkin 1973 tarihli bir belgenin gizliliği kaldırıldı.


Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA), 50’li yıllardan itibaren gösterdiği yasadışı faaliyetlere ilişkin 1973 tarihli bir belgenin gizliliği kaldırıldı. CIA ajanları ile yetkilileri içerisinde “aile mücevherleri” olarak anılan gizli belgenin kaldırılmasıyla Amerikan istihbaratının 1950-70 arası ABD içi ile dışındaki kirli çamaşırları da ortaya çıkmış oldu.
CIA’nın tarihiymiş
CIA Şefi Michael V. Hayden’ın konuya ilişkin açıklamasında ise gizli belgelerde “övünecek bir yan olmadığını” ifade ederek, “Fakat bu CIA’nın tarihidir” diye konuştu. CIA’nın ABD yönetiminin bilgisi dahilinde yasadışı faaliyetlerini içeren 693 sayfalık raporun tamamının gelecek hafta açıklanacağını belirten Washington Post gazetesi, belgenin 1973 yılında, dönemin CIA Başkanı James Schlesinger’ın talimatı üzerine hazırlandığı yazdı.
CIA içerisinde “aile mücevherleri” olarak anılan gizli belgede şu ayrıntılar dikkat çekti;
 • Gazetecilerin telefonlarının dinlenmesi
 • Öğrencilerin izlenmesi
 • Özel mektupların açılması ve sahiplerine ulaşmasının engellenmesi
 • Cinayet ve suikast planları
 • Amerikan vatandaşları üzerinde bu kişilerin bilgisi olmaksızın testler uygulanması
 • Gayri menkul ihlalleri ve hırsızlık olayları
 • İşgal karşıtı grupların içine sızılarak, örgüt hakkında bilgi toplanması
 • Çin-SSCB gizli yazışmalarıyla ilgisi istihbarat belgeleri
  Belgelerde ayrıca Vietnam Savaşı sırasında işgal karşıtı hareketin “simge” isimlerinden biri olan aktris Jane Fonda’ya ait 4 mektubun da yasadışı olarak ele geçirildiği ve incelendiği ortaya çıktı.
  ABD’liler üzerinde testler
  Bu arada CIA’nın saçılan kirli çamaşırlarında, Amerikan vatandaşları üzerinde bu kişilerin “bilgisi” olmadan testler uygulamış olması da dikkat çekti. İstihbarat alanında genel yurt dışı faaliyetleri olan CIA’nın özellikle uyuşturucu kullanımını gerekçe göstererek, ABD vatandaşlarının bilgisi olmaksızın bu kişiler üzerinde testler uyguladığı öğrenildi.
  İşgal karşıtı grupların içine sızan CIA ajanlarının ise, bu grupların “dış ilişkilerini” ortaya çıkarmak için özellikle SSCB’ye “bu grupların kimlikleriyle” gittiği de ortaya çıktı. Amerikan topraklarındaki gizli faaliyetlere ilişkin ayrıca, CIA’nın ABD’nin 1969-1974 yılları arasında görev yapan 37. başkanı Richard Nixon’ın “kirli hilelerine” katılımı da belgelendi.
  Buzdağının görünen yüzü
  Bu belgeden ayrı, George Washington Üniversitesi’nde bulunan bağımsız araştırma enstitüsü “Amerikan Ulusal Güvenlik Arşivleri”ne (NSA) göre CIA, Sovyet ve Çin iç siyasetleri analizleri, 1953 ile 1973 dönemi arasındaki Çin-Sovyet ilişkileri ve Varşova Paktı askeri programları hakkında toplanan istihbaratları içeren 11 bin sayfalık belgelerin üzerindeki gizliliğin kaldırılmasını da kabul etti.
  Diğer taraftan CIA’nın ortaya çıkan yasadışı faaliyetleri, 1974 yılında ABD istihbaratının, işgal karşıtı gruplar içine sızmaya çalıştığını ortaya çıkaran deneyimli muhabir Seymour Hersh’i de haklı çıkardı. Hersh, NY Times gazetesindeki haberinde ortaya çıkardığı “bu operasyonların, buzdağının sadece görünen yüzü” olduğunu yazmıştı. (DIŞ HABERLER)
  www.evrensel.net