Fotoğraf: Evrensel

Meclis’in farklı renkleri olacağız

Diyarbakır’da seçim çalışmalarını hızlandıran Bin Umut bağımsız milletvekili adayları, göç haftası nedeniyle Barış Ormanı’nda fidan dikimi gerçekleştirdi. Göç-Der ve sendika temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, milletvekilli ...


Diyarbakır’da seçim çalışmalarını hızlandıran Bin Umut bağımsız milletvekili adayları, göç haftası nedeniyle Barış Ormanı’nda fidan dikimi gerçekleştirdi. Göç-Der ve sendika temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, milletvekilli adayları Selahattin Demirtaş, Akın Birdal ve Aysel Tuğluk fidan dikti.
Adaylar adına konuşan Akın Birdal, bölgedeki köy boşaltma ve zorunlu göçün, sadece yaşam hakkını değil aynı zamanda tarih, doğa ve kültür mirasını da yok ettiğini söyledi.
Meclis bahçesinde birbirinden farklı çok güzel çiçeklerin olduğunu ifade eden Birdal, “Ama kapıdan içeriye girdiğinizde karşınıza tek tip bir manzara çıkıyor. İşte biz Bin Umut adayları, o farklı renkleri Meclis’e taşıyacağız” dedi.
Seçim büroları açılıyor
Öte yandan Bin Umut Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı Gülten Kışanak, seçim bölgesi Hazro’da 1, Silvan’da ise 3 seçim bürosu açtı. Açılışlarda konuşan Milletvekili Adayı Kışanak, bir anne olarak bu coğrafyada acı yaşayan annelerin gözyaşlarının dindirilmesi için Meclis’e gitmek istediklerini ifade etti. Bu nedenle annelerden daha çok destek beklediklerini vurgulayan Kışanak, barış ve özgürlüklerin sağlanması için birlikteliğin yükseltilmesi gerektiğini kaydetti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Adıyaman’da seçim bürosu açıldı

Bin Umut Adıyaman Bağımsız Milletvekili Adayı Ahmet İnan, Karapınar Mahallesi’nde ilk seçim bürosunu yüzlerce kişinin katılımıyla açtı.
DTP, EMEP ve kitle örgütlerinin katıldığı açılışta konuşan Milletvekili Adayı İnan, Başbakan Erdoğan’ın, “Bağımsız milletvekili adaylarına oy vermeyiniz. Çünkü oylarınız boşa gidecek” sözlerini eleştirdi. İnan, “Halkımızın oy vermeyeceği partiler bellidir. Çünkü halkımız artık gerçekleri görmektedir. Kimlerin kendisini inkar ettiğini, yok saydığını ve kandırdığını bilmektedir. Onun için Başbakan’a cevabı Kürt halkı sandıkta verecektir” dedi. (Adıyaman/EVRENSEL)
www.evrensel.net