Kadınlar İstanbul’da toplanıyor

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği ile Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) birlikte yürüttüğü “Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı” (KİHEP) 3. koordinasyon toplantısı İstanbul’da yapılıyor.


Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği ile Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) birlikte yürüttüğü “Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı” (KİHEP) 3. koordinasyon toplantısı İstanbul’da yapılıyor. 12 yılda Türkiye’nin 36 ilinde 5 bin kadına eğitim veren program, kadınların özgüvenini kazanmasına, haklarını öğrenmesine ve uygulamaya başlamasına yardımcı oluyor.
Van Kadın Derneği gibi kurumların oluşmasının da temeli olan bu eğitim programı, Türkiye’de uygulanmakta olan en kapsamlı ve yaygın insan hakları eğitim programı aynı zamanda. KİHEP eğitimleri, SHÇEK bünyesinde çalışan meslek elemanları ve yerel kadın örgütlerinden eğiticiler ile 4 ay boyunca haftada bir yapılan 16 atölye çalışmasından oluşuyor. Eğitimler; aile ilişkilerinden cinselliğe, şiddetten örgütlenmeye, medeni haklardan ekonomik haklara, iletişimden toplumsal cinsiyete ve duyarlı çocuk eğitimine kadar farklı alanları kapsıyor.
İstanbul’da buluştular
KİHEP’in 60 eğitimcisi 20-23 Haziran arası yapılan koordinasyon toplantısı için İstanbul’da bir araya geldi.
Önceki akşam Taksim Green Park Otel’de yapılan basın toplantısında ise çalışmalar kamuoyu ile paylaşıldı.
Programın geçmişi hakkında bilgi veren İpek İlkkarcan, KİHEP’in dünya çapında insan haklarını ilerletme konusunda en iyi 20 “taktik”ten biri olarak tespit edildiğinin de altını çizdi. Van ve İzmir’de eğitimcilik yapmış olan Türkan Bakır da, hâlâ pek çok kadının korunmaya muhtaç olduğunu belirterek “KİHEP’e katılan kadınlar kendi kimliklerinin farkına varmakta, ilk defa önemsendiklerini ve hissetmekte ve var olan haklarını kullanmaya başlayarak, yurttaşlık bilincini geliştirmektedir” dedi. Bakır, Van’da kilim atölyelerinde okuma yazma bilmeyen kız çocuklarının bugün internet kullandığını ve iş yaşamına girdikleri örneğini verdi. VAKAD’dan Müjgan Güneri dernek çalışmalarını aktarırken, SHÇEK’ten Neşe Özen ise “kadın ayrımcılığına yol açan mekanizmanın farkına daha fazla varılmasını hedeflediklerini” dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net