Fotoğraf: Evrensel

Mahmud Abbas’ın 4 aşamalı planı

Filistin Devlet Başkanı ve El Fetih lideri Mahmud Abbas’ın, iki ayrı yönetimin hüküm sürdüğü Filistin’de Hamas’ın tamamen izole edilmesi ve erken seçime gidilmesi için “yeni bir plan” hazırladığı iddia edildi.


Filistin Devlet Başkanı ve El Fetih lideri Mahmud Abbas’ın, iki ayrı yönetimin hüküm sürdüğü Filistin’de Hamas’ın tamamen izole edilmesi ve erken seçime gidilmesi için “yeni bir plan” hazırladığı iddia edildi. Bu arada Hamas ise El Fetih’e müzakere önerisinde bulundu.
Filistin Kurtuluş Örgütü’nden (FKÖ) destek bulan Abbas’ın 4 aşamalı bir planı devreye sokmaya hazırlandığı öne sürülüyor. Buna göre ilk aşamada tüm silahlı gruplar kaldırılacak ve sadece Filistin güvenlik güçleri silah taşıyabilecek. Bu plan doğrultusunda, El Fetih’in El Aksa Şehitleri Tugayı ile Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları lağvedilecek. İkinci aşamada ise, Batı Şeria’da tüm yasadışı silahlar toplanarak, güvenlik personelinin başkanlığına yeni bir isim atanacak.
Hamas üyelerini tecrit
Abbas’ın planının üçüncü aşamasının, Filistin İçişleri Bakanlığı’nın tüm dünya ve Arap ülkelerine Hamas üyelerinin girmesinin yasaklanması yolunda çağrıda bulunması olduğu ileri sürülüyor. Plan aşamalarının ilk üçünün tamamlanmasıyla Abbas, Filistin’de yeniden seçim çağrısı yapacak.
Bu arada El Aksa Şehitleri’nin lağvedileceği yolundaki haberlere ilk tepki, Cenin’deki El Aksa Şehitleri liderlerinden Zekeriye Zübeydi’den geldi. Zübeydi, El Aksa Şehitleri’nin Abbas’ın kararlarına karşı çıkmayacağını belirtti, ancak Filistin’in sorunlarının adil bir şekilde çözümlenmesi için garanti istediklerini söyledi. Zübeydi, silahların toplanmasını kabul ettiklerini de söyledi.
Haniye’den müzakere teklifi
Öte yandan Abbas tarafından feshedilen hükümetin Başbakanı İsmail Haniye, El Fetih’e yönelik “müzakere” teklifini yineledi. Yemen lideri Ali Abdullah Salih’le telefon görüşmesi yapan Haniye, “bugünkü krizden çıkış yolunun, ulusal birlik hükümeti için Filistinliler arasında ‘yenen, yenilen’ olmaksızın ve hiçbir şart öne sürmeden yapılacak müzakerelerden geçtiğini” söyledi.
Kaddumi’den Abbas’a eleştiri
Öte yandan, Batı Şeria’da ayrı bir hükümet atayarak Batılı ülkelerin desteğini toplayan Filistin Devlet Başkanı Abbas, FK֒nün Siyasi Büro Şefi Faruk Kaddumi’nin ağır eleştirilerine uğradı.
Kaddumi, Abbas’ı, Filistin yönetiminin müesseselerini ve yetkilerini kötüye kullanmakla suçladı ve Arap Birliği ülkelerinden, El Fetih ve Hamas’a, ulusal anlaşmaya varmaları için baskı yapmalarını istedi.
Kaddumi, Abbas ile Hamas’ın Suriye’deki Siyasi Büro Şefi Halid Meşal arasında arabuluculuk tekliflerini ise “bir şeylerin daha kötüye gitmesine yol açmamak için” kabul etmedi. Kaddumi, El Fetih ve Hamas’a, Batı Şeria’ya da yansıyabilecek, birbirlerine yönelik suçlamalardan kaçınmaları tavsiyesinde de bulundu.
İsrail yardımı
Diğer taraftan İsrail’in Mahmud Abbas’a, Hamas ile savaşımında 400 milyon dolardan 1 milyar dolara kadar kaynak aktarma niyetinde olduğu bildirildi.
İsrail’in Kanal 2 televizyonu, İsrail yönetiminin birkaç hafta içinde bu parayı Abbas’a transfer edeceğini duyururken, Başbakan Ehud Olmert’in de Abbas’ın Hamas’a karşı savaşması koşuluyla, gelecek aylarda nihai durum görüşmelerini başlatma niyetinde olduğunu belirtti.
İsrailli yorumcular, ABD Başkanı George Bush ile Olmert’in de üzerinde uzlaştığı şekilde, Hamas’a karşı siyasi, ekonomik ve güvenlikle ilgili bir karma planın da içinde bulunduğu birçok adımın hazırlık aşamasında olduğunu belirtti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net