‘Belediyelerimiz örnektir’

DTP’li belediyeleri “Yaptıkları ortada. Yönettikleri kentlerin hali ortada. Çalışmıyorlar” diye eleştiren Başbakan Erdoğan’a DTP’li belediye başkanlarından tepki geldi.


DTP’li belediyeleri “Yaptıkları ortada. Yönettikleri kentlerin hali ortada. Çalışmıyorlar” diye eleştiren Başbakan Erdoğan’a DTP’li belediye başkanlarından tepki geldi. Başkanlar Başbakan’a hükümete sundukları hiçbir projenin kabul edilmediğini hatırlatarak, “Hükümetin tüm desteğine rağmen bölgedeki Siirt, Mardin, Bingöl gibi AKP’li belediyelerin başarısızlığı ortada. Sayın Başbakan önce AKP’li belediyelerin durumana baksın” dediler
Ambargoya rağmen
Konu ile ilgili gazetemize konuşan Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, “Bölgede 20 yıllık çatışma süreci yaşandı, köyler boşaltıldı. Başta Diyarbakır olmak üzere 1990’lı yallardaki yoğun göçle birlikte çarpık kentleşme oluştu. Bu bir sonuçtur. Bir neden değil. Bunun nedenini Başbakan’a sormak gerekiyor” dedi.
Her şeye rağmen Cumhuriyet tarihinde yapılmayan hizmetlerin yapıldığına işaret eden Karatekin, “Diyarbakır’ın içme suyu şebekesi 1945 yılına aitti. Kanalizasyon sistemi yoktu. Su ve kanalizasyon sorunları çözüldü. Kentin ana sorunları devletin ve AKP Hükümeti’nin bütün ekonomik ambargolarına rağmen çözüldü. Bizim yapmış olduğumuz imar ve kentleşme olgusu Türkiye’ye örnektir. Başbakan bir DTP’li belediyelerin yaptıklarına baksın bir de AKP’li belediyelerinin yaptıklarına. Demokratik, katılımcı, şeffaf bir belediyecilik yapıyoruz. Aynı zamanda halkın bize vermiş olduğu bir sorumluluk vardır. Siyasal sorumluluk vardır. Elbette bölgede yaşayan halkımızın taleplerini her platformda dile getireceğiz” diye konuştu.
Tüm projelerimiz reddedildi
Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler de, Erdoğan’ın haksız bir açıklama yaptığını belirterek, son 4-5 aydır belediyemize aktarılan kaynaklardan yüzde 40 oranında kesinti yapıldığına dikkat çekti. “Bu kesintiler bütün belediyelerde yüzde 20’dir. Bu uygulama Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiştir. Tarım Bakanlığı’na, Kültür Bakanlığı’na Bayındırlık ve Orman Bakanlığı’na çok sayıda proje sunduk. Ama kaynak aktarılmadı. Kadınlara, gençlere ve çocuklara yönelik hazırladığımız projeler görmezden gelindi. Aziziye projemiz engellendi. Arıtma tesisleri çalışmamız engellendi. Kadın sosyal hizmetler kapsamında hazırladığımız projemiz reddedildi. Dünya Bankası kapsamındaki projelerimiz engellendi” diyen Özsökmenler, bölgede yatırım yapılması için iş çevresiyle görüşerek önemli altyapılar oluşturduklarını ifade etti. Özsökmenler, “Ancak bunlar da Kürt sorununun çözümsüzlüğünün devam etmesi nedeniyle askıda bırakıldı. Şu anda bile başlangıç düzeyinde 10 milyon dolarlık bir yatırım askıya alınmış durumda. Başbakan bu yönlü açıklamalar yerine bölgeler arası eşitsizliği ortadan kaldırsın. Bu yönde tek adım atmış değil” diye konuştu.
Nitelik ve anlayış farkı
Görevden alınan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ise şunları dile getirdi, “Sayın Başbakan çok istiyorsa kendisini Diyarbakır’ın sokaklarında dolaştıralım. Birlikte yaptığımız hizmetlere bakalım. Kaldı ki belediye olarak yaptığımız hizmetin hem niteliği hem de anlayışı açısından farklı bir belediyeyiz. Her şeyden önce biz barışın sesi olarak, çok kültürlü, çok dilli bir belediyecilik anlayışı temelinde hizmet götürüyoruz. Halka hizmet götürürken halkın her türlü talebine ve hassasiyetine de özen gösteriyoruz. Ama sayın Başbakan bence asıl soruyu kendisine sormalı. Kürt sorunu karşısında Diyarbakır’da yaptığı konuşmasını, bugün geldiği noktayı açıklamalı. Biz belediye olarak barışın, kardeşliğin sesi olmanın mücadelesini veriyoruz. Başbakan Diyarbakır halkı karşısına çıktığı zaman Kürt sorunu konusunda bir projesi olduğunu açıklayacak mı?” (Diyarbakır/EVRENSEL)
Ali Rıza Kılınç - Mehmet Aslanoğlu
www.evrensel.net