24 Haziran 2007 00:00

Kozaklılar altın istemiyor

Kozak Yaylası Doğal Çevreyi Koruma Kültür ve Turizm Derneği, Kozak bölgesinin siyanürcü şirketçe talan edilmemesi için mücadelesini sürdürüyor.

Paylaş

Kozak Yaylası Doğal Çevreyi Koruma Kültür ve Turizm Derneği, Kozak bölgesinin siyanürcü şirketçe talan edilmemesi için mücadelesini sürdürüyor.
Kozaklılar, Bergama Kermesi’nde imza standı açtı ve “Bizim altınımız fıstık çamı, elma, üzümdür, siyanürlü altına hayır” diyerek Bergamalılardan imza topluyor. İmzalar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Çevre ve Orman Bakanlığı’na ve Başbakanlığa gönderilecek.
Dernek Başkanı Taner Tekin gazetemize yaptığı açıklamada 4 bine yakın imza topladıklarını söyledi. Koza Altın Şirketi’nin ÇED raporu almak için uğraştığını ifade eden Tekin, “Bu raporun verilmemesi gerekir. Kozak endemik bir yer, organik çam fıstığı üretiyoruz. Doğal yaşam alanlarımıza müdahale edilmesini istemiyoruz” dedi. Kozak bölgesinden yıllık 35-40 milyon dolarlık ihracat geliri sağladıklarını kaydeden Tekin, “Bu geliri 17 köyden 12 bin insan sağlıyor. Bergama, Ayvalık, Burhaniye Altınova esnafı ve halkı yararlanıyor” dedi. Tekin Madra Çayı üzerinde kurulu olan barajdan Altınova, Ayvalık ve Dikili’ye içme suyu verilmesi için ihale yapıldığını belirterek, “Barajın kaynakları Madra Dağı eteklerinden ve Kozak Yaylası’ndan geliyor. Sularımız siyanür ve ağır metaller ile zehirlendiğinde direkt olarak zarar göreceğiz” dedi.
‘Altının lafı bile olmaz’
Deneğin kurucu üyelerinden Bedri Konuk, “Bölgemiz fıstık çamı ile, üzümüyle, elmasıyla ünlü bir bölgedir. Geçimimizi bunlardan sağlıyoruz. İkinci önemli gelir kaynağımız hayvancılıktır. Ürünlerimizin yanında buradan çıkarılacak altının lafı olmaz” dedi.
Yukarıbey Köyü Muhtarı İlhan Çakır da doğayı bozacak yöntemlere karşı olduklarını belirtti. Çakır, Madra Çayı üzerinde bir şirketin kum ocağı açma girişimine karşı da dava açtıklarını ve sonucu beklediklerini hatırlattı.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan Ebru Gümüş, “Maden açılırsa, çam fıstığı, üzüm, elma, hayvancılık biter” dedi. (Bergama/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Demokrasi olmazsa sağlık da olmaz’

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa