Askerin ailesine ‘kurşun’ gibi fatura

Tüfeğinin ateş alması sonucu yaşamını yitiren askerin ailesinden, öldüren kurşunun parasının alınmasına karar verildi. Tebligat masrafı kurşun parasını aşınca vazgeçildi


Tüfeğinin ateş alması sonucu yaşamını yitiren askerin ailesinden, öldüren kurşunun parasının alınmasına karar verildi. Tebligat masrafı kurşun parasını aşınca vazgeçildi.
Kayseri 12. Askeri Hava Üssü’nde askerlik yapan Mayda, nöbet sonrası silahını teslim etmek için diğer nöbetçi askerlerle birlikte askeri araca bindi.
Tüm askerler araçtan indiği sırada bir silah sesi duyuldu. Araçta, dinlenmek için silahını iki bacağının arasında tutarak yüzünü silahın namlusuna yaslayan Mayda’nın, silahının ateş alması nedeniyle kafatasının parçalandığı anlaşıldı.
Mayda’nın ölümüyle ilgili olarak yürütülen soruşturmada, olayın kaza mı yoksa intihar mı olduğu anlaşılamadı ve soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.Ailesi, bir kız arkadaşı bulunan Mayda’nın intiharı gerektiren bir durumunun olmadığını dile getirdi.
‘Tahsilat gerekir’
Askeri savcılık, her iki koşulda da ölümün Mayda’nın kusurundan kaynaklandığı görüşüyle dosyayı kapatırken, ölüme neden olan kurşunun parasının tahsilinin gerektiğine hükmetti. Savcılık, Kayseri Muhakemat Müdürlüğü’ne, çocuklarının ölümüne neden olan 1 YTL 75 YKr’lik kurşunun parasının Mayda’nın ailesinden tahsili için yazı gönderdi.
Muhakemat Müdürlüğü ise yaptığı araştırma sonunda, posta ücretlerinin 4 YTL’yi bulması nedeniyle aileye ödeme emri göndermedi. Ancak paranın tahsilinin gerektiğine ilişkin savcılık kararı aileye de ulaştı. Bir kez daha yıkılan aile iyi silah kullanamayan Mayda’nın, eline silah verilerek nöbete gönderilmesi nedeniyle İdare Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net