Fotoğraf: Evrensel

TTB emek çizgisinde ısrarcı

TTB 56’ncı Büyük Kongresi’nde sert tartışmalar yaşandı. Kürt sorununun olmadığını, TTB’nin Soros’un yanında durduğunu, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın olumlu olduğunu savunan görüş azınlıkta kalırken, kongrede TTB’nin emek, barış, kardeşlik, özgürlükler ve demokrasiden yana çizgisinde ısrar edenler çoğunluğu oluşturdu


TTB 56’ncı Büyük Kongresi’nde sert tartışmalar yaşandı. Kürt sorununun olmadığını, TTB’nin Soros’un yanında durduğunu, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın olumlu olduğunu savunan görüş azınlıkta kalırken, kongrede TTB’nin emek, barış, kardeşlik, özgürlükler ve demokrasiden yana çizgisinde ısrar edenler çoğunluğu oluşturdu.
Faaliyet raporunun görüşülmesi sırasında TTB’nin geçen yılki seçimli kongresinde Ulusal Hekim Dayanışması listesini destekleyen hekimlerle, TTB yönetiminde olan Etkin Demokratik TTB Grubu’nu destekleyen hekimler arasında zaman zaman sözlü atışmalara varan tartışmalar yaşandı. İçinde AKP’ye yakın çevrelerden, milliyetçi ve ulusalcı çevrelere kadar birçok “rengi” barındıran Ulusal Hekim Dayanışması Grubu’ndan İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, TTB’nin cumhuriyet mitinglerine katılmama kararını eleştirirken, TTB’nin tutumunu netleştirmesi gerektiğini söyledi. TTB Başkanı Gençay Gürsoy’un da katıldığı aydın bildirilerini eleştiren Kaptaner, konuşmasının ardından TTB’nin Soros’un yanında durduğunu iddia etti.
Kendisi Demokrat Parti Bursa 6’ncı sıra milletvekili adayı olan Ahmet Murat Ünal, TTB eski 2’nci Başkanı Metin Bakkalcı’nın isminin bağımsız adaylar arasında geçmesini eleştirdi. Konuşmasına “Bir Türk milliyetçisi olarak şunu belirtmem gerekir ki bu ülkede Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır” diyerek başlayan Hüseyin Demirel, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı savundu.
‘Milliyetçiler IMF’yi savunuyor’
Etkin Demokratik TTB Grubu’ndan Osman Öztürk ise Demirel’i eleştirerek “Bir IMF ve Dünya Bankası programını Türk milliyetçiliği adına savunuyorsunuz. Milliyetçilik, ulusalcılık adına hareket edenlerin geldiği nokta budur. Emekten, demokrasiden, özgürlüklerden yana olmadan anti-emperyalist olunmaz” dedi. Şükrü Güner, Gürsoy’un Soros’la ilişkilendirilmesine tepki göstererek “Gençay Hoca’nın anti-emperyalist çizgisi hiç değişmedi” dedi. Ali Çerkezoğlu, sürekli Soros konusunun belgelere dayanmadan ortaya atılmasını eleştirerek “Bir noktadan sonra bu küfre dönüşüyor. Belgesi olmadan bu tezle gelenlere artık ‘Soros babandır’ derim” şeklinde konuştu.
Onur Hamzaoğlu, hekimlerin çoğunun yaşamını emeğini satarak kazandığına dikkat çekerek “Seçimlerde önümüze farklıymış gibi görünen ve aslında tek parti olan partileri koyuyorlar. Emekten yana olan adayları desteklemek durumundayız” dedi.
Önder Okay, hekimlerin taşeron işçilerin örgütlenme mücadelesine destek vermeye devam edeceğini vurgulayarak, seçim sürecinde sağlığın halkın gündemine sokulması gerektiğini ifade etti. Mahmut Ortakaya, Kürtlerin asimile edilmek istendiğini vurgulayarak, Kürt sorununa demokratik çözüm getirilmesi gerektiğini kaydetti.
Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yarattığı yıkıntının örnekleriyle anlatıldığı kongrede, “sağlık hakkı mücadelesinin büyütülerek sürdürülmesi gerektiği” ağırlık kazanan görüş oldu. Konuşmaların sonunda kürsüye çıkan TTB Genel Sekreteri Altan Ayaz, TTB’nin cumhuriyet mitinglerine katılmama kararının haklı ve yerinde bir karar olduğunu belirtirken “TTB eşitlik, kardeşlik, emek ve barış mücadelesine devam edecek” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net