KEİ toplantısı İstanbul’da bugün başlıyor

İstanbul’da düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı bugün başlıyor.


İstanbul’da düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı bugün başlıyor.
Dönem Başkanlığı’nın Türkiye’nin yaptığı KEİ’nin 15. Zirvesi için, “dönüm noktası” değerlendirmeleri yapılıyor. Zirvede, çevre sorunlarından, ulaştırma, enerji, ticaret, telekomünikasyon ve suçla mücadele alanlarına değin birçok konu görüşülecek.
Toplantıya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko da katılacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de liderlerle ikili görüşmelerde de bulunacak.
Putin’in enerji turu
Bu arada zirve arifesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Balkan ülkeleri liderleriyle, petrol ve doğalgaz hatları görüşmeleri için Hırvatistan’a gitti.
Rusya ve Hırvatistan’ın yanı sıra Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Slovenya, Romanya ve Karadağ liderlerinin dün yaptıkları görüşmelerde, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, güvenli biçimde ulaştırılması gibi konulardan, bu konuya ilişkin çevresel sorunlar ve özelleştirme gibi alanlara değin kapsamlı bir gündem üzerinde duruldu.
Bu ülkeler, bölgenin ana enerji sağlayıcısı ülke durumunda olan Rusya ile AB ülkelerine ulaşacak boru hatları konusunda işbirliği yapmak istiyor.
Putin, ilgili ülkelerle Kosova sorununu da değerlendirecek. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net