Meydanlarda söz verilen iktidarda unutulan vaatler!

Vaatler, her seçim öncesi olduğu gibi 22 Temmuz seçimleri öncesinde yine revaçta.


Vaatler, her seçim öncesi olduğu gibi 22 Temmuz seçimleri öncesinde yine revaçta. Bu seçimlerin en gözde vaadi ise ucuz mazot… Siyasi partiler tarafından hemen her miting alanında dillendirilen “mazot 1 YTL olacak”, “1 YTL’nin de altına inecek” vaatleri, mazotu seçimin neredeyse baş aktörü konumuna getirdi. Peki seçim meydanlarında bir balon gibi havaya uçurulan, ancak iktidara gelindiğinde büyük ölçüde unutulan vaatler yıllar boyunca nereden nereye geldi?
Geçmiş seçimlerin unutulmayan vaatlerini ise Demirel’in ev ve araba anahtarı olmak üzere “herkese iki anahtar”, “ekonomiyi 500 günde düzlüğe çıkarma”, Çiller’in “her mahalleye milyoner”, Bahçeli’nin “terörist başını asma”, Erbakan’ın “Taksim’e cami” vaatleri oluşturdu. Vaatler, 1991 seçimlerinde tavan yaparken, Demirel’in “Kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim” sözü siyasi literatürde yerini aldı. Emeklilik yaşını indirme sözü de veren Demirel’in vaatleri seçmen üzerinde etkisini gösterdi. Demirel, yüzde 27 oy olarak iktidara geldi ama sözlerini yerine getirmeden Özal’ın vefatının ardından Çankaya Köşkü’ne çıktı.
Demirel’in vaatleri Çiller’e de ilham verdi. Çiller, “her mahalleye milyoner” vaadini zamanla daha da geliştirerek “her mahallede 100 trilyoner”, “her çiftçiye traktör”e kadar ilerletti.
Mevcut siyasi tabloda en büyük rakibi durumundaki Mesut Yılmaz da Çiller’den geri durmadı ve en büyük vaadini 1999 seçimlerinde “Susurluk’u çözeceğiz” diyerek verdi.
18 Nisan 1999 seçimlerinde ise MHP lideri türban sorununu için “Ürkekçe değil erkekçe çözeceğiz” sözünü verdi.
Kapatılan Refah Partisi’nin lideri Necmettin Erbakan ise seçim vaatlerinin başköşesine “adil düzen”i koydu. Seçmene her ile havaalanı, hızlı tren vaat eden Erbakan’ın en dikkat çekici vaadi ise “Taksim’e cami” oldu.
CHP’nin 2002 seçimlerindeki en önemli vaadi ise “1 milyon işsize iş” olmuştu. 22 Temmuz seçimlerinde olduğu gibi vaatler konusunda 2002’nin yıldızı yine Genç Parti’ydi. GP Başkanı Cem Uzan, üniversite sınavının kaldırılmasından zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına kadar sayısız vaatte bulundu. (Ankara/ANKA)
www.evrensel.net