Chavez’den direnişe hazırlık çağrısı

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, askerlerinden, “ABD’ye karşı gerilla savaşına hazırlanmalarını” istedi. Önceki açıklamalarında da birçok kez “ABD’nin, Venezüella’ya saldırı hazırlığında olduğunu ve CIA’nın...


Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, askerlerinden, “ABD’ye karşı gerilla savaşına hazırlanmalarını” istedi. Önceki açıklamalarında da birçok kez “ABD’nin, Venezüella’ya saldırı hazırlığında olduğunu ve CIA’nın kendisine suikast düzenleme planları yaptığını” belirtmiş olan Chavez, “Washington’un, Caracas hükümetini raydan çıkarmak için psikolojik ve ekonomik savaş uyguladığını” belirterek “Direniş savaşını geliştirmeye devam etmeliyiz. Bu, antiemperyalist bir silah. Direnişi her gün düşünmeli ve hazırlanmalıyız” diye konuştu.
Venezüella’da olası bir Amerikan saldırısına karşı halk milislerinden oluşan devasa bir güç ile geçen senelerde tatbikatlar yapılmıştı. On binlerce Venezüella yurttaşının katıldığı tatbikatlarla Venezüella, “kıtanın en büyük askeri gücüne sahip olduğu” mesajı vermişti.
Rusya ile 3 milyar dolarlık askeri anlaşmalar yapan Venezüella hükümeti, bu ülkeden yakın zamanda 53 helikopter, 100 bin kalaşnikov ve 24 adet SU-30 sukhoi tipi savaş jeti almıştı.
Hugo Chavez, bunun yanı sıra yine Rusya, Beyaz Rusya ve İran ile yeni askeri anlaşmalar yapacağını belirtmişti.
Dört taraflı kuşatma
Venezüella ordusunun “sinir merkezi” olarak anılan Tiuna Kalesi’nde binlerce askerin “Anavatan, Sosyalizm ya da Ölüm! Zafer Bizim Olacak!” sloganları eşliğinde konuşan Huo Chavez, “Beyaz Saray’ın, Venezüella toplumunu zayıflatmaya ve bölmeye çalıştığını” vurgulayarak “Bu sadece silahlı bir savaş değil. Psikolojik savaşı, medya savaşını, siyasi savaşı ve ekonomik savaşı da kastediyorum. Ordumuzu emperyalist bir saldırıya karşı güçlendiriyoruz. Barışı korumak için, bir başkasına saldırmak için değil” ifadelerini kullandı.
Chavez’in, bu ifadeleriyle ülkedeki ABD destekli muhalif kanal RCTV’nin lisansının Caracas tarafından yenilenmeyerek kapanması ve ardından gelişen olaylara da atıfta bulunduğu belirtiliyor. RCTV’nin kapatılmasının ardından Venezüella’da bazı muhalefet eylemleri düzenlenmiş, Caracas yönetimi ise bu olayların ABD tarafından kışkırtıldığını belgelerle kamuoyuna sunmuştu.
‘Komün gücü artırılmalı’
Öte yandan Chavez, Venezüella’nın yeni döneminin kurumlarından “Komünal Güç için Başkanlık Komitesi”ndeki konuşmasında ise “yerel komün konseylerinin toplum içindeki rolünün artırılmasını” istedi.
İşçiler, çiftçiler, öğrenciler ve yerel temsilcilerce kurulan ve yönetilen 18 bin komün konseyinin, “halk gücünün etkin bir parçası olması gerektiğini” kaydeden Chavez, “Yeni bir döneme başlıyoruz. Halk gücünü ve komünal gücü anayasa dahilinde büyüteceğiz” dedi. Yerel konut hizmetleri ile sosyal projelere yoğunlaşan komün konseylerinin, toplum gücünün “kilit” bir parçası olduğunu belirten Chavez, “Bunlar, sosyalist devrimin 5. motorlarıdır” diye konuştu.
Venezüella’daki komün konseylerinin, kendi komün bankaları ve yönetim merkezleri bulunuyor. Yılda 2.8 milyar dolarlık bütçeye sahip olan bu konseyler, yüzde 30 sanayi alanında olmak üzere kamu yararına emek projeleri geliştiriyor. (DIŞ HABERLER)

İngiliz uzmanlar Caracas’ta

İngiliz nakliye uzmanlarının, Caracas hükümeti ile Londra Belediye yönetimi arasında yapılan anlaşma uyarınca Venezüella’ya gönderildiği bildirildi. İngiliz uzmanların, Venezüella’ya özellikle “enerji nakliyesi ile tasarruf sistemleri” konusunda yardım edeceği belirtilirken, Venezüella lideri Hugo Chavez ile yakın ilişkileri olan Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, Caracas-Londra anlaşması nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldı.
Anlaşmaya göre, dünyanın en büyük 5. petrol üreticisi Venezüella, Londra belediye otobüslerine “ucuz yakıt” sağlıyor. İngiltere ise bunun karşılığında, benzer bir anlaşmayı ABD’nin bazı eyaletleriyle de yapmış olan Venezüella’ya “teknik destek” sağlıyor.
İngiliz ekibin şefi Peter Hendy, “Venezüellalılarla, birkaç hafta içinde tamamen anlaşmış olacağız. Bu çok iyi bir anlaşma. Bir şeyler alıyoruz ve karşılığını veriyoruz” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net