Fotoğraf: AA

İsrail zirveden önce saldırdı!

Mısır’da dün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ürdün Kralı Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in katılımıyla düzenlenen zirveden kısa bir süre önce İsrail savaş uçakları...


Mısır’da dün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ürdün Kralı Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in katılımıyla düzenlenen zirveden kısa bir süre önce İsrail savaş uçakları, Hamas’ın ele geçirdiği Gazze Şeridi’nde bir otomobili roketle vurdu. Saldırıda 1 kişi öldü.
Mısır’daki zirveden önce ayrıca Olmert, “Hamas’ın İsrail’i tanımak ve barış yapmak gibi bir niyeti olmadığını ve tıpkı İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad gibi ülkesini yok etmek istediğini” iddia etti.
Haniye tekrar diyalog önerdi
Öte yandan Abbas’ın feshettiği Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Haniye ise Gazze’de Reşad El Şavva Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmada, El Fetih’e koşulsuz diyalog çağrısı yaptı. Haniye, “Ortada ne kazanan ne kaybedenlerin durumu söz konusu. Yeter ki önkoşulsuz diyalog yapalım” dedi. Haniye önceki açıklamalarında da “koşulsuz” diyalog önermişti.
Gazze Şeridi’nin Filistin ülkesinin ayrılmaz parçası olduğunu söyleyen Haniye, Gazze’nin ayrı bir ülke olarak ilan edileceği söylentilerini reddederek “Gazze Şeridi’ne Hamazistan diyenler yanılgı içindeler” dedi.
‘Esir asker iyi’
Bu arada kaçırılmasının üzerinden tam bir yıl geçen İsrailli asker Gilad Şalit’i esir tutanlardan, Gazze’deki Halk Direniş Komiteleri’nin Sözcüsü Ebu Mücahidin, İsrailli askerin sağ ve salim olduğunu açıkladı.
Filistin haber ajansı Maan’a açıklama yapan Ebu Mücahidin, İsrailli askerin serbest bırakılması için cezaevlerinde bulunan, başta kadın, çocuk ve diğer Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına yönelik taleplerini tekrarladı ve “İsrail taleplerimizi kabul etmeli” dedi. Ebu Mücahidin, müzakerelerin İsrail’in ciddiyetsizliği nedeniyle sonuca varmadığını da belirtti. Ebu Mücahidin, Gilad Şalit’in ailesine de “Oğlunuzun sıhhati iyi. İhtiyacı ne varsa sağlanıyor. Ona iyi bakıyoruz” diye seslendi.
Johnston’ın durumu
Gazze Şeridi’nde üç ayı aşkın süre önce kaçırılan BBC Muhabiri Alan Johnston, son yayınlanan görüntüsünde beline patlayıcı bağlanmış, kemer takılmış halde “kendisini kurtarmak için güce başvurulmasının riskleri” konusunda uyarıda bulundu.
AFP’nin merkezi Virginia’da bulunan özel Amerikan merkezi IntelCenter’dan temin ettiği video bantta Johnston, “Gördüğünüz gibi belimde patlayıcı takılmış bir kemer bulunuyor” diyor ve kendisinin bulunduğu bölgeye en ufak bir yaklaşım girişiminde patlayıcının faaliyete geçirileceği uyarısında bulunuyor. Muhabir, Hamas ve İngiliz hükümetine kuvvete başvurmama çağrısında bulunuyor.
Söz konusu bandın varlığı Haniye ve BBC tarafından doğrulandı. Muhabiri kaçıranlar, muhabir karşılığında İngiltere’de tutuklu bulunan Filistin kökenli Ebu Katada’nın serbest bırakılmasını istiyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net