Fotoğraf: Evrensel

2010 için statü değişikliği

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Dünya Kupası Avrupa Eleme maçlarının statüsünde değişiklik yaptı.Hollanda’nın Heerenveen kentinde 2 gün süren toplantı sonunda UEFA...


Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Dünya Kupası Avrupa Eleme maçlarının statüsünde değişiklik yaptı.
Hollanda’nın Heerenveen kentinde 2 gün süren toplantı sonunda UEFA İcra Kurulu, 2010’da Güney Afrika’da yapılacak Dünya Kupası’na katılım için gerekli statüde değişikliğe gitti.
Alınan karara göre, 6’şar takımlı 8 ve 5 takımlı 1 grupta mücadele edecek toplam 53 Avrupa takımından 13’ü Dünya Kupası’na katılabilecek.
Gruplarında birinci olan 9 takım kupaya direkt kalma hakkı kazanırken, ikinci sırada yer alan en iyi 8 takım, deplasmanlı lig usulüne göre yapılacak play-off maçlarına kalacak. Bu maçlar sonunda ilk 4’e giren takımlar da kupada mücadele etme hakkı elde edecek.
UEFA Başkanı Michel Platini, bu yeni statüden son derece memnun olduğunu belirterek, bir önceki uygulamayı yetersiz bulduğunu kaydetti.
Azerbaycan ve Ermenistan’a darbe
UEFA İcra Kurulu, Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde aynı grupta mücadele eden Azerbaycan ile Ermenistan’ın aralarında yapacakları maçları iptal ederek her iki ülkenin de puan almamasını kararlaştırdı.
Avusturya ve İsviçre’nin ortaklaşa düzenleyeceği 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Azerbaycan, Ermenileri kendi topraklarına kabul etmeyeceğini açıklamış, bunun üzerine ise UEFA maçların tarafsız sahada oynanmasını önermişti.
Bu öneriye de Ermenistan kabul etmeyince, UEFA her iki maçı da iptal ederek, ülkelere puan vermemeyi kararlaştırdı.
Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri (A) Grubu’nda Ermenistan 7 puanla 5. sırada yer alırken, Azerbaycan 5 puanla sonuncu sırada bulunuyor. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net