Fotoğraf: Evrensel

Sabah kavgası kızışıyor

Sabah ve Atv’nin tüm hisselerinin TMSF’ye geçmesinin ardından medyada Sabah üzerinden yapılan tartışmalar alevlendi. Eski Sabahçılar, Doğan grubunun Sabah’ta gözü olduğunu söylüyor.


Sabah ve Atv’nin tüm hisselerinin TMSF’ye geçmesinin ardından medyada Sabah üzerinden yapılan tartışmalar alevlendi. Eski Sabahçılar, Doğan grubunun Sabah’ta gözü olduğunu söylüyor. Gazeteyi almak isteyen başka patronların da adı geçiyor.
TMSF’nin Sabah’a el koymasıyla ilgili son gelişmelerde Doğan grubunun rol oynadığı iddia edildi. Fatih Altaylı’nın “Doğan avukatları TMSF’nin danışmanlığını yaptı” yorumu, önce Çukurova grubunun televizyon Sky Türk’te dile getirildi. Dün de Akşam gazetesi “Gözü doymuyor” manşetini atarak Aydın Doğan’ın Sabah’ın hükümetin elinde kalması için uğraştığını öne sürdü.
Akşam, şu iddialarda bulundu: “Doğan Grubu’nun medya gücünü kullanarak hükümeti, maliyeyi, belediyeyi baskı altına alma tavrı inanılmaz boyutlara ulaştı. Doğan Grubu’nun artık klasik tavrı haline gelen medya gücünü her noktada baskı aracı olarak kullanma davranışı artık mahkemelere kadar uzandı.” Haberde, Vatan gazetesinin bir haberinde ve Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz’ın köşesinde mahkemenin hedef gösterildiği öne sürüldü.
Bir başka iddiaya göre, Doğan grubunun Alman ortağı Axel Springer, Sabah’ı almak istiyor. Aydın Doğan’ın gazetelerinin bu nedenle Sabah’ın Ciner’e geri dönmesinin engellenmesi lehinde yayın yaptıkları iddia ediliyor.
Medya kulislerinde dolaşan bir başka iddia da, Sabah ve Atv’yi “Fethullah Gülen’e yakın bir ismin” alacağı yönünde. Süper Poligon sitesinin haberine göre, Gülen’e yakınlığıyla bilinen Akın İpek, Sabah’ı almaya hazırlanıyor.
Şu anda Bergama’da siyanürle altın çıkaran Koza Madencilik’in ve Bugün gazetesinin sahibi olan İpek’in bir ortakla birlikte Sabah ihalesine girmeye hazırlandığı belirtildi. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net