27 Haziran 2007 00:00

Kazım Koyuncu unutulmuyor

Kazım Koyuncu’nun ikinci ölüm yıldönümünde sevenleri yine horona ve Kazım’a koştular. Kazım Koyuncu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle önceki akşam Ankara Yüksel Caddesi’nde etkinlik düzenlendi.

Paylaş

Kazım Koyuncu’nun ikinci ölüm yıldönümünde sevenleri yine horona ve Kazım’a koştular. Kazım Koyuncu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle önceki akşam Ankara Yüksel Caddesi’nde etkinlik düzenlendi. Koyuncu’nun fotoğrafları ve afişleri ile süslenen sokakta çok sayıda kişi bir araya geldi. Özledikleri Kazım Koyuncu’nun sesinden parçalar eşliğinde horona vurdular. Çok sayıda kitle örgütü, sendika ve dernek tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, Koyuncu’nun fotoğraflarından oluşan bir de sergi açıldı. Ayrıca “dinakaki.com” internet sitesi üyeleri, bir defter açarak, ailesine gönderilmek üzere katılımcılara mektup yazdırdılar. Nükleer santrallere, Çernobil faciasına lanet okunan etkinlikte, şunlar dile getirildi:
“Ay ışığıyla yıkanmış suların sevgili oğlu Kazım Koyuncu’nun acısı soğumadan, yeni acıların, ölümlerin, ağıtların haberini veriyorlar. Uluslararası nükleer lobileri zehirli teknolojilerini Sinop’ta yapılan nükleer santral için pazarladılar. Bu daha çok kâr için daha çok ölüm demektir. Şarkılarımız ve horonlarımıza rağmen bunu yapamazlar. Kazım Koyuncu’nun özlemini duyduğu daha temiz, yaşanır, eşit bir dünya özlemimiz sürüyor. Bizler suları ay ışığı ile yıkanmış denizin çocukları, türkülerle yaslanıp aydınlığın kapılarını aralamak için Kazım Koyuncu’nun şarkılarıyla bir aradayız inatla, ısrarla Kazım’ın devrimci duruşuyla söylemeyi sürdürüyoruz”. Koyuncu’nun konser görüntülerinden oluşan bir sinevizyon gösteriminin ardından yeniden horona vuruldu.
Ülke sınırlarını aştı
Kanser nedeniyle aramızdan ayrılan Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu, memleketi Artvin’in Hopa ilçesinde anıldı. Kazım Koyuncu’nun ailesi, sabah erken saatlerde Sugören köyünde Koyuncu’nun mezarına çiçekler bıraktı. Ardından çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda kişi ile Trabzonspor’un altyapı futbolcuları, üzerlerinde Trabzonspor formasıyla Koyuncu’nun mezarını ziyaret ettiler. Hopalı Hasan Bilgin, burada yaptığı konuşmada, Kazım Koyuncu isminin artık ülke sınırları dışına taştığını söyledi. Bilgin, “Kazım Koyuncu yüreklerde ve gönüllerde ölümsüzleşti. Kazım Koyuncu’yu, bizler yaşadığımız sürece yaşatacağız ve çocuklarımıza da yaşattırmayı öğreteceğiz” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Müzik Festivali’nden Concertgebouw’la veda

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa