İstatistik ve mali kontrol fasılları müzakerelere açıldı

İstatistik ve mali kontrol fasıllarında müzakereler, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın katılımıyla düzenlenen Hükümetler Arası Konferans’la (HAK) açıldı.


İstatistik ve mali kontrol fasıllarında müzakereler, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın katılımıyla düzenlenen Hükümetler Arası Konferans’la (HAK) açıldı.
AB Konseyi’ndeki toplantıda AB tarafını Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn temsil etti.
Avrupa Birliği daimi temsilcileri, dünkü toplantıda istatistik ve mali kontrol başlıklarında müzakerelerin açılmasına onay vermişti. Dönem Başkanı Almanya’nın açmayı planladığı üçüncü başlık olan ekonomik ve parasal politikalar ise Fransa’nın engeline takılmıştı. 35 müzakere başlığı bulunrken; bugün açılan başlıklarla birlikte 3 Ekim 2005’ten bu yana açılan başlık sayısı 4’e çıktı. Türkiye-AB müzakere sürecinde bilim ve araştırma faslı 12 Haziran 2006’da açılarak aynı gün kapatılmış, işletmeler ve sanayi politikası faslı mart sonunda açılmıştı. İşletmeler ve sanayi politikasında ise müzakereler sürüyor. AB, limanlarını Rum gemi ve uçaklarına açmadığı için Aralık 2006’daki zirvede, gümrük birliğiyle ilgili 8 müzakere başlığının askıya alınmasını kararlaştırmıştı.
Teksas benzetmesi
Yaklaşık 1 saat süren HAK’ın ardından Babacan, Steinmeier ve Rehn’in katılımıyla ortak basın toplantısı düzenlendi. Babacan, ‘ekonomi ve para politikası’ faslının açılmamasına ilişkin açıklamadan tatmin olmadıklarını söyledi. Babacan, Portekiz’in dönem başkanlığı sırasında bu konuda ilerleme sağlanmasını beklediklerini vurguladı.
AB Komisyonu üyesi Olli Rehn ise Türkiye ile Teksas arasında ilginç bir kıyaslama yaparak, “Teksas, ABD kurulduktan 70 yıl sonra Birleşik Devletler’e katıldı. Türkiye de 2017’de üye olursa katılım süreci sadece 60 yıl sürmüş olacak” dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net