27 Haziran 2007 00:00

FIFA ve UEFA’dan uyarı mektubu

Öte yandan FIFA ve UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu’na bir uyarı mektubu gönderdi. Mektupta, 22 Temmuz seçimlerine de vurgu yapan, Türkiye’deki siyasi ortamı değerlendiren FIFA ve UEFA Genel Kurul’dan çıkacak, tüm dünyada...

Paylaş

Öte yandan FIFA ve UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu’na bir uyarı mektubu gönderdi. Mektupta, 22 Temmuz seçimlerine de vurgu yapan, Türkiye’deki siyasi ortamı değerlendiren FIFA ve UEFA Genel Kurul’dan çıkacak, tüm dünyada uygulamaya koydukları standartlarla örtüşmeyen herhangi bir kararı tanımayacaklarını TFF’ye bildirdi. FIFA Başkanı adına Jerome Champagne ve UEFA Genel Sekreter Vekili Gianni Infatino imzasıyla gönderilen mektupta şu görüşler dile getirildi:
 • “ FIFA ve UEFA, TFF yönetiminin Ocak 2006’da demokratik bir biçimde seçilmesinden bu yana federasyonunuzun durumunun sürekli olarak harici müdahalelere maruz kalmış olmasından üzüntü duymaktadır. Tüm ülke genelinde,
  Genel Kurulunuzun bazı delegelerinin, özellikle kulüpleri temsil edenlerin, federasyonu ilgilendiren konularda mad. 18 par. 2 no.lu FIFA talimatlarına aykırı olarak, kendi haklarını uygulamada sürekli baskı altında kaldıklarını gözlemiş bulunuyoruz.
 • Geçtiğimiz 3 yıl içinde, FIFA 208 üyesinin talimatlarının modernize edilmesi konusunda dünya çapında bir politika geliştirmiştir. Buna göre, bu talimatların ekleme süreci tamamlanmadan seçim düzenlenemez.
 • Açıkça, FIFA ve UEFA önümüzdeki 22 Temmuz 2007 tarihli parlamento seçimlerinin TFF’nin kendi iç durumunu etkilemesini istememektedir.
 • FIFA ve UEFA halen, dört taraflı bir çalışma grubu kurulmasına dair (Spor Bakanlığı, TFF, UEFA ve FIFA) UEFA’nın desteği ile FIFA Başkanı tarafından açıklanan önerinin, TFF’nin genel durumunun değerlendirilmesi ve Türk futbolunun genel anlamda çıkarlarının korunmasına dair çözüm üretilmesi hakkında halen tek geçerli opsiyon olduğunu düşünmekte ve ısrar etmektedir.
 • FIFA ve UEFA, TFF talimatlarını içeren ulusal mevzuata eklenecek önerilen değişiklikleri değerlendirmiştir ve onaylamıştır. Ancak, bu değişikliklerin yarın onaylanması, FIFA ve UEFA talimatlarına göre TFF’nin tam özerkliğinin garanti altına alınmasını amaçlayan bir sürecin sadece ilk adımı olacaktır.
  FIFA ve UEFA, bu yazının içeriği ile örtüşmeyen herhangi bir kararı ya da 2006 seçimlerinin sonuçlarını değiştirmeye çalışacak herhangi bir kararı tanımayacaklarını TFF’ye bildirir.” (SPOR SERVİSİ)
 • ÖNCEKİ HABER

  İNSAN VE SPOR

  SONRAKİ HABER

  Mevlüt Çavuşoğlu-Nadia Murad görüşmesinden iki farklı tweet

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa