İNSAN VE SPOR

 • Futbolda yabancı kontenjanı krizi büyüyor. Kulüpler sayının artırılması yönünde baskı oluştururken, federasyon bir yandan kulüplerin baskısıyla diğer yandan da iktidarla mücadele etmek durumunda kalıyor.


  Futbolda yabancı kontenjanı krizi büyüyor. Kulüpler sayının artırılması yönünde baskı oluştururken, federasyon bir yandan kulüplerin baskısıyla diğer yandan da iktidarla mücadele etmek durumunda kalıyor. Buradaki pastanın tadı ve büyüklüğü, belli ki birçok kesimin iştahını kabartıyor. Her sezon ortasında başarılı olanlar ve olamayanların durumuna göre bombalanan federasyon, şimdi yabancı oyuncu sayısı sorunuyla ilgilenmek zorunda.
  Oysa yabancı oyuncu sayısı kolayca geçiştirilecek bir sorun değil. Ancak futbolun geldiği noktada bir kontenjan uygulamak da mantıksızlık.
  Küreselleşmiş futbol, sınır tanımadan sporcu değişimini meşru kılmaktadır. Ulusal değerlerin sermayenin serbestliği koşullarında belirlendiği bir süreçte futbolun evrensel değerleri de buna göre biçimlenmektedir.
  Özellikle Avrupa öznelinde futbol belli değerlere sahiptir ve bu değer artısına göre bir işleyişi vardır. Bunun uygulamadaki yansıması, günümüz Avrupa futbolunun kültürüyle birlikte var olmasını sağlamıştır. Bu kültürel yapı, tüketime dayalı endüstri futboludur. Bugün bu kültürel olguya altyapısını hazırlamadan geçmeye çalışmak, kötü bir taklit olmaktan öteye geçemeyecektir.
  Türkiye futbolunun yaşadığı kaosun kaynağı da buradadır. Bu sosyo-kültürel futbolu açığa çıkaracak ekonomik altyapıyı kurumsallaştırmadan ortaya bir futbol kültürü çıkaramayız. Olsa olsa ancak ‘ortaya karışık’ bir futbol karmaşası çıkarabiliriz.
  Federasyon ve kulüpler ısrarla batılılaştırmaya çalıştıkları futbol yapılanmasında üst kültür transfer etmekle sürekli yanlış yapmaktadırlar. Sorun tamamen altyapıya eğilmekle çözülecektir oysa. Ekonomik altyapı bunun hareket noktasıdır. Sekiz değil, on sekiz yabancı futbolcuyla bir takım oluştursanız da, bu yönde kurumsallaşmadan futbolumuzun temel sorunlarını çözme olanağınız bulunmamaktadır.
  İşte kulüplerimiz maalesef bu temel gerçeği yadsıyarak futbolu yönetme gayretine girmektedir. Doğal olarak da süreklilik, kültür üst değer, kurumsallık vb. yönetsel kategorileri yaşamsal kılamamaktadırlar…
  Hakan Keysan
  www.evrensel.net