Şemdinli hakimlerine soruşturma açıldı

Yargıtay’ın bozma kararına rağmen Şemdinli Davası’nı askeri mahkemeye göndermeyen Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iki üyesi hakkında soruşturma açıldı. Adalet Bakanlığı müfettişlerince hazırlanacak soruşturma raporunda ...


Yargıtay’ın bozma kararına rağmen Şemdinli Davası’nı askeri mahkemeye göndermeyen Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iki üyesi hakkında soruşturma açıldı. Adalet Bakanlığı müfettişlerince hazırlanacak soruşturma raporunda suç unsuru olursa, dosya, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na gönderilecek. Son kararı bu kurul verecek.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Şemdinli sanıkları astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz hakkındaki hapis kararını “eksik soruşturma” gerekçesiyle bozmuş ve dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesine hükmetmişti. Ancak, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi bu karara direnerek, ilk duruşmada görevsizlik kararı vermedi ve dosyayı askeri mahkemeye göndermedi. Sanık astsubayların tahliye talebini ise reddetti.
Sanık astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve avukatları, bu duruşmanın ardından Van Adliyesi’nde incelemelerde bulunan Adalet Bakanlığı müfettişlerine suç duyurusunda bulundular. Adalet Bakanlığı müfettişleri de Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İlhan Kaya ve üye Eşref Aksu hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında cezaevinde bulunan sanık astsubaylar, polis nezaretinde Van Adliyesi’ne geldiler ve müfettişlere ifade verdiler.
Müfettişler, sanık astsubayların verdikleri ifadelerin hemen ardından da “davayı kişiselleştirmek, tarafsız olmamak” suçlamasıyla Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerinin bilgisine başvurdular.
Müfettişlerin soruşturma sonucu hazırlayacağı rapor, Adalet Bakanlığı’na sunulacak ve Bakanlığın suç unsuruna rastlaması durumunda dosya, gereğinin yapılması için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na gönderilecek. Suçlanan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkındaki son kararı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu verecek.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kaya ve İldeniz’i “adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs” suçlarından 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapse mahkum eden kararının usul yönünden bozulmasına karar vermişti.
Hakkari Valiliği Şemdinli keşfinin ertelenmesini istedi
Bu arada Hakkari Valiliği tarafından Şemdinli Davası’na ilişkin olarak Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen yazıda, davaya ilişkin olarak 29 Haziran günü yapılacak olan keşfin ertelenmesi istendi.
Hakkari Valiliği mahkemeye bir yazı yazarak, güvenlik açısından kuşku yaşadıklarını, bu nedenle talep edilen helikopterin tahsis edilemeyeceğini, keşfin ertelenmesini istedi.
Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin valilik yazısını değerlendirdiği ancak, buna rağmen 29 Haziran’da keşfin kesin olarak yapılması yönünde karar aldığı öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

Elçi: Van savcısına yapılanın aynısı

Şemdinli Davası ve Diyarbakır Barosu avukatlarından Tahir Elçi soruşturmaya tepki gösterdi. Elçi, “Van Savcısı Sarıkaya’nın başına gelenlerden sonra böyle bir tutum bekliyorduk. Van savcısına yapılmak istenen yapılıyor. Korkumuz; savcıya yönelik tutumdan sonra mahkeme üyelerine yönelik soruşturma başlatılması, kaygıyla beklediğimiz gelişmelerdendi. Umarız Van savcısından sonra hakimleri de görevden alınmaz” diye konuştu.

Şemdinli’de iz bırakanlar!
  • Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırladığı iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı suçlayan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya meslekten ihraç edildi.
  • Şemdinli Komisyonu’na verdiği ifadede, “Hırsız içerdeyse kilit işe yaramaz” diyen Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun görevden alındı.
  • Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt: Kendisini (Ali Kaya) tanırım iyi çocuktur.
  • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Şemdinlililerin tanıklığı kabul edilemez
  • Adalet Bakanı Cemil Çiçek: Kimse kahramanlık yapmaya kalkmasın. (“Hırsız içerdeyse kilit işe yaramaz” diyen İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’u eleştirirken.)
  • Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt: Şemdinli’de hukuk cinayeti işlendi.
    www.evrensel.net