Fotoğraf: Evrensel

‘Unutursak bir daha yaşatırlar’

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde yaşanan katliam, Ankara’da bir hafta boyunca 68 kitle örgütü, sendika ve parti tarafından düzenlenecek etkinliklerle lanetlenecek.


Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde yaşanan katliam, Ankara’da bir hafta boyunca 68 kitle örgütü, sendika ve parti tarafından düzenlenecek etkinliklerle lanetlenecek.
Düzenleyici kurumlar adına dün Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda, salona 33 aydın, şair, yazar ve ozanın fotoğrafları yerleştirildi.
Ortak açıklamayı okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Başkanı Kazım Genç, “Katliamı yaratan zihniyet bütün kadroları ile şimdi iktidarda iken, Madımak yangını bugün Madımak’ta et lokantası ile sürmektedir” dedi. Genç, bugün bölgede ve Türkiye’de yaşanan gelişmelere bakılınca, Madımak Katliamı’nın anlamının daha da önem kazandığına işaret ederek ABD’nin Ortadoğu’daki işgallerine, IMF, AB politikaları doğrultusunda yürütülen özelleştirme kampanyalarına, 12 Eylül hukukunun yarattığı antidemokratik uygulamalara, Terörle Mücadele ve Polis yasaları adı altında demokratik mücadelenin daraltılmasına değindi.
Eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik alanında eşit, parasız kamusal hizmetin özelleştirilmesine tepki gösteren Genç, Anadolu halklarının eşit ve özgür birlikteliği ve kardeşliği temelinde çözülebilecek olan Kürt sorununda hâlâ çözümsüzlükte ısrar edildiğine dikkat çekti.

Katılımcı Kurumlar

PSAKD, Alevi Bektaşi Federasyonu, Aşık Veysel Kültür Derneği, Ankara Cemevleri Yaptırma Derneği, ASMMMO, Ankara Barosu, Ankara Tabip Odası, AKA-DER, Çağdaş Hukukçular Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, ÇORUM-DER, DİSK Bölge Temsilciliği, Genel-İş, Dev. Maden-Sen, Oley-İs, Nakliyat-İş, Birleşik Metal-İş, Emekli-Sen, Divriği Kültür Derneği, Divriği Kültür Vakfı, EĞİT-DER, Ekin Sanat Merkezi, Edebiyatçılar Derneği, Fotoğraf Sanatçıları Derneği, Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hacıbektaş Derneği, Halkevleri, İM-DER, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Vakfı, KESK Ankara Şubeler Platformu, Kızılırmak Yerel Dernekleri Federasyonu, Ovacık Derneği, ÖV-DER, Özgür Tiyatro, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim Kültür ve Eğitim Vakfı, Mülkiyeliler Birliği, Nazım Kültür Evi, TMMOB, TTB, Türk Eczacılar Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Veteriner Hekimler Derneği, Tez. Koop-İş 1,2,4 No’lu şubeler, TÜMTİS, Petrol-İş Ankara Şube, Yol-İş 3 No’lu Şube, Tunceli Kültür ve Dayanışma Derneği, Tunceli Kültür ve Dayanışma Vakfı, Türkiye Yazarlar Sendikası, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, 68’liler Dayanışma Derneği, Ankara 78’liler Derneği, Tüketici Hakları Derneği, VARTO-DER, CHP, DTP, EMEP, ÖDP, SDP, SHP, TKP, ESP, Kaldıraç, Suka-Der.

PROGRAM
28 Haziran: Ege Mahallesi/Cumartesi Pazarı yeri/19.00/Anma Etkinliği

29 Haziran: Akşemsettin Mahallesi Kahveler Durağı/19.00/Anma Etkinliği
Ankara Gençlik Kültür Merkezi/18.00/Söyleşi: “Madımak’ta Yitirilenler”

30 Haziran: Hacı Bektaş Veli Vakfı Konferans Salonu/17.00/Panel: “Madımak Alevinden Anafartalar Dumanına” (Prof. Cengiz Güleç, Faik Bulut)
Feyzullah Çınar Parkı/Fotoğraf sergisi/16.00/Anma Etkinliği: “Türküler Yanmaz”

1 Temmuz: Tekmezar Parkı/18.00/Yürüyüş ve anma etkinliği
Tuzluçayır Meydanı/19.00/Yürüyüş ve anma etkinliği
Vedat Dalokay Parkı/18.30/”Ateşte Semaha Duranlar” etkinliği
Dikmen Semt Sahası/18.30/Anma etkinliği
Madımak Oteli’ndeki anma için saat 24.00’te PSAKD Genel Merkezi önünden hareket edilecek.

2 Temmuz: Miting için 17.00’de Toros Sokak’ta toplanılarak Kolej Meydanı’na yürünecek.
Yüksel Caddesi/20.00/Meşaleli yürüyüş.

3 Temmuz: Ankara Sanat Tiyatrosu/20.00/Tiyatro Simurg: “Simurg” (Ücretsiz gösterim)

5 Temmuz: Ankara Barosu Eğitim Salonu/15.00/Söyleşi: “Kurtulanların Tanıklığıyla Madımak”
EMO Ankara Şubesi/19.30/Belgesel gösterimi: “Maraş Katliamı”

6 Temmuz: Karşıyaka Mezarlığı Birinci Kapı/12.00/Mezarlıkta anma
Bunun gibi değerlendirmeler ışığında, 2 Temmuz’u anmanın daha da önem kazandığına vurgu yapan Genç, “Katliamın 14’üncü yılında bağımsız, demokratik ve özgür bir ülke yaratma mücadelemizde, Madımak’ta bedenleriyle ateşte semaha duran canlarımızın direnci, bilinci ve inancı bizlere ışık olacaktır. Çünkü unutursak bir daha yaşatırlar” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net